Inovace v energetice

Nízkoemisní vodík, čpavek a metanol. Chystá se nová infrastruktura

Státy střední a východní Evropy by měly v budoucnu otevřít nové trasy pro výrobu a přepravu zeleného vodíku a dalších energetických a průmyslových komodit, jako je čpavek nebo metanol. Shodli se na tom představitelé takzvaného Trojmoří, kam patří třeba Polsko, Slovensko nebo Ukrajina. Své představy chtějí popsat v bílé knize, která by měla hrát důležitou úlohu i na evropské úrovni.

Iniciativa má popsat východiska takzvaného “zeleného návratu průmyslu”. Jde jednoduše o to, ukázat, jakými prostředky si evropský průmysl může zajišťovat kritické suroviny — jako třeba zelený vodík — s minimem emisí a také s minimem rizika, že se stane závislý na jednom dodavateli ze třetí země.

Trojmořské státy tak plánují zahrnout do spolupráce státy na Blízkém Východě a v severní Africe. To bude vyžadovat s největší pravděpodobností stavbu nových přepravních tras, zásobníků a produktovodů. Chtějí také o chystaných plánech informovat místní průmyslové firmy a najít s nimi možnosti, jak se do nového surovinového řetězce zapojit. V neposlední řadě aspirují státy jako Polsko nebo Ukrajina i na zvýšení podílu na samotné výrobě moderních energetických komodit.

Výsledkem setkání trojmořských delegací je takzvaná dohoda na společném postupu a příslib, že společně představí komplexní bílou knihu rozvoje zeleného vodíku a dalších technologií potřebných pro průmysl. Nad ní pak chtějí státy diskutovat i s Evropskou komisí. 

Do oblasti Trojmoří patří kromě Polska, Slovenska a Ukrajiny také Slovinsko a Maďarsko. Vyjednávání se odehrává na odborné a technické úrovni, dohromady jej zastřešuje trojmořská vodíková rada.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru