Dekarbonizace

48,8 °C v Evropě i stovky obětí záplav. Meteorologická zpráva ukazuje stav klimatu

Posledních sedm let nejspíš bude patřit k nejteplejším obdobím, které planeta zažila za dobu, co lidstvo měří teplotu. Jen v roce 2021 padly dosavadní teplotní rekordy, stovky lidí přišly o život kvůli záplavám. Vyplývá to z předběžné zprávy Světové meteorologické organizace (WMO), kterou vydala u příležitosti klimatické konference v Glasgow.

Zpráva hodnotí posledních šest let a prvních devět měsíců roku 2021. Díky jevu zvanému “La Niña” patří rok 2021 na pátou příčku ve sledovaných sedmi letech. Na trendu oteplování to ale podle vědců nic nemění.

Dokazuje to i fakt, že po světě přibývá přímých projevů klimatické změny. Hladina oceánů dosáhla v roce 2021 nového rekordu. Nyní stoupá rychlostí 4,4 mm za rok, zatímco o dekádu dřív to bylo jen 2,1 mm za rok. Hlavní příčinou je přitom tempo odtávání ledovců. To nabralo v posledních pěti letech téměř dvojnásobné tempo oproti předchozí dekádě.

Zpráva se věnuje také extrémním projevům počasí, jako jsou vlny veder, velké požáry v přírodě nebo záplavy. Například na severoamerickém území padaly letos teplotní rekordy o 4 až 6 stupňů Celsia. Kanadský Lytton naměřil v červnu rekordních 49,6 °C a následující den ho zasáhl zničující požár. Death Valley v Kalifornii hlásil v červnu 54,4 °C.

V Kalifornii také došlo k jednomu z nejničivějších požárů. Plameny ohně Dixie zničily přes 390 000 hektarů, požár se nedařilo zkrotit od června do října. Jednalo se o druhý největší požár, se kterým se kdy v Kalifornii setkali.

Zpráva zmiňuje i podobné teplotní rekordy v Evropě (48,8 °C na Sicílii, 42,7 °C v Madridu) a související vleklé požáry ve středomořské oblasti.

Záplavy letos významně zasáhly území Číny. Během jedné hodiny zaznamenali v Zhengzhou 201.9 mm (dvacet centimetrů) srážek, což překonalo dosavadní čínské rekordy. Celkově přišlo v Číně o život během záplav 302 lidí a škody se vyšplhaly na 17,7 miliard dolarů.

Report WMO také připomíná ničivé záplavy ve střední Evropě. V Německu kvůli nim letos přišlo o život 200 lidí.

Předběžná zpráva WMO o stavu globálního klimatu vychází z posledních empiricky zjištěných dat a ukazuje, jak se nám planeta mění před očima. Od hlubin oceánů po vrcholky hor, od roztávajících ledovců po nevyzpytatelné extrémní projevy počasí, ničení se týká celých komunit a ekosystémů napříč planetou,” komentoval zprávu generální tajemník OSN António Guterres.

 

Novinky v oboru