Inovace v energetice

Evropský trh s elektřinou se posouvá k dlouhodobějším kontraktům

Loňská energetická krize proměnila evropský obchod s elektřinou. Častěji se obchodovalo napříč národními hranicemi, využívané byly také nové balanční služby a především byl patrný vyšší zájem o dlouhodobé kontrakty. Právě kapacity pro dlouhodobější dodávky napříč stávajícími obchodními zónami by se do budoucna měly posílit, ukazuje roční report energetické agentury ACER.

Správci přenosových soustav se podle této zprávy také budou muset naučit efektivněji zacházet právě s relativně novými balančními službami. Větší pozornost si podle ACER zaslouží i automatické řídící nástroje, které umožňují flexibilně reagovat na jednorázové výkyvy ceny elektřiny – to když například v oblastech s vysokou koncentrací obnovitelných zdrojů vládne příznivé počasí a na trh se dostává přebytek levné elektřiny.

Report se týká celoevropského trhu s elektřinou a způsobů, jak zefektivnit jeho fungování z celoevropské úrovně. V dílčích ohledech je ale evropský trh stále fragmentovaný podle jednotlivých nabídkových zón. Ty často odpovídají tradičním národním hranicím, ze kterých se vyvinuly. Celoevropské fungování obchodu s elektřinou se tak nemusí projevovat ve všech státech stejně. Třeba v českých podmínkách se zjevně některé faktory ovlivňující ceny pro koncové spotřebitele projevily se zpožděním, ceny tedy u nás neklesaly, zatímco například v severských státech už ano.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru