Asociace energetických regulátorů v Evropě vydala doporučení, kterými by se měly evropské státy řídit během této zimy, aby minimalizovaly riziko nedostatečných dodávek energií nebo dalšího růstu jejich ceny. Změny na trhu s plynem v důsledku ruské války na Ukrajině vedly k rostoucímu zatížení elektroenergetické soustavy, varují regulátoři.
Klíčové podle nich je, aby se mezi státy udržela solidarita a vzájemná přeshraniční výměna elektřiny. Rozšíření kapacit pro přeshraniční obchod podle doporučení výrazně napomůže zajištění stabilních dodávek a snížení cen jak elektřiny, tak plynu.
Pokud by se naopak některý stát evropské sedmadvacítky rozhodl jednostranně omezit přeshraniční obchod, způsobil by tím sousedům vážné problémy, varuje report regulátorů.
ACER calls for European solidarity to keep electricity and gas flowing across EU Member State borders.
▶️‘Make or break’ moment
▶️Cross-border capacity is crucial for market integration, and even more critical during an energy crisis.
ACER Press Release: https://t.co/rNIK01Jc5g pic.twitter.com/NmbYzcSknZ— EU-ACER (@eu_acer) October 25, 2022
V důsledku snížení spotřeby plynu navíc dochází ke změnám ve struktuře přeshraničních obchodů. Prakticky každý stát je i za běžných okolností dovozce i vývozce, celková bilance pak jen ukazuje, jaký typ obchodu převažoval. Data za rok 2022 ale podle regulátorů ukazují, že se mění postavení některých zavedených hráčů.
Například Francie je letos čistým dovozcem elektřiny, Španělsko nebo Nizozemí se naopak nově zařadily mezi vývozce. Další jednostranné výpadky by i proto mohly způsobit nečekané problémy nejen sousedním státům, ale zprostředkovaně všem ostatním zemím v propojené evropské soustavě, varují regulátoři.