Dekarbonizace

Některé aerolinky se nejspíš “natírají na zeleno”

Evropské úřady vyšetřují dvacet provozovatelů leteckých služeb, podezírají je z toho, že nejspíš poskytovali o své činnosti zavádějící informace a “natíraly svůj dopad nazeleno”. Jména konkrétních společností nejsou veřejná, podle informací zveřejněných v médiích se vyšetřování má týkat belgických, holandských, norských a španělských dopravců.

Příčinou vyšetřování je tvrzení aerolinek, že emisní stopa z jejich letů může být kompenzovaná buď skrze jiné environmentální aktivity (například sázením stromů), nebo díky využití modernějších paliv, která sice také přispívají k emisím CO2, ale jsou celkově šetrnější k přírodě než tradiční palivo kerosin. 

Spotřebitelé tak mohou často připlácet za produkty, o kterých se domnívají, že přispívají k ochraně přírody a boji s klimatickou změnou. Vyšetřování ale reaguje na podezření, že ne všechny údaje o “ekologických” nabídkách se zakládají na pravdě. Aerolinky teď mají 30 dní na to, aby své reklamní materiály a popisy produktů upravily v souladu se spotřebitelským právem.

Eurokomisařka Věra Jourová k tomu uvedla, že “pokud chceme zodpovědné zákazníky, musíme jim poskytnout úplné a přesné informace” a že zákazníci “si zaslouží přesné a vědecky podložené odpovědi, ne vágní nebo nepravdivá hesla.”

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru