Obnovitelné zdroje

Větrné farmy a solární parky možná budou vznikat rychleji

Výstavba větrných farem a solárních parků by měla jít v Česku rychleji. Úřady představily koncepci takzvaných akceleračních zón, ve kterých budou mít investoři minimum administrativní zátěže a naopak maximum byrokratické podpory. Návrh zákona prochází připomínkami, pak se jím bude zabývat vláda.

Obnovitelné zdroje budou společně s jádrem klíčovým zdrojem pro naši energetiku. Posilují naši energetickou bezpečnost a snižují náklady na energii. Proto naše vláda přijímá opatření, která umožní zvýšit výrobu elektřiny z těchto levných zdrojů. Akcelerační zóny jsou dalším krokem, který zjednodušuje a výrazně zrychluje povolování výstavby solárních a větrných elektráren. Půjde především o oblasti s vysokým potenciálem generovat elektřinu s minimálním negativním dopadem na životní prostředí jako jsou bývalé průmyslové zóny, brownfieldy nebo doly,“ říká k tomu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Koncepci akceleračních zón připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem pro místní rozvoj. Jejich podstatou je vytipování konkrétních oblastí, kde by se obnovitelným zdrojům mělo dařit — například díky tomu, že už v těchto lokalitách existují rozpracované projekty či plány. Právě na těchto územích by mělo být povolování nových zdrojů jednodušší a rychlejší. S režimem akceleračních zón počítá i evropská směrnice, která vznik nových OZE upravuje. Zóny budou vymezeny nejprve pro výrobny elektřiny využívající energii slunečního záření a energii větru, neboť u těchto technologií se předpokládá největší nárůst instalovaného výkonu do roku 2030.

Rozvoj především větrné energetiky dosud stagnoval, proto chceme umožnit rozumnou výstavbu nových zdrojů obnovitelné energie, které budou respektovat jako energetické potřeby, tak zájmy místních obyvatel i krajinný ráz. Díky akceleračním zónám budou hlavní problémy s povolováním vyřešeny ještě před tím, než se firmy a obce dohodnou na umístění větrných nebo fotovoltaických elektráren v konkrétním místě. Délka schvalování projektů by tak neměla přesahovat více než jeden rok. Mapujeme českou krajinu na základě zhruba 60 různých map omezení, řešíme všechny nárazníkové zóny, abychom byli v souladu s ochranou přírody a krajiny, politikou územního rozvoje, dopravními stavbami a dalšími omezeními,“ komentuje ministr životního prostředí Petr Hladík.

Vymezení akceleračních zón společně s nabytím účinnosti nového stavebního zákona umožní rychlé, přehledné a pro investory i občany komfortní posuzování staveb. Díky meziresortní spolupráci se ukazuje, že lze zrychlovat povolovací procesy, aniž by to muselo být na úkor veřejných zájmů nebo místních obyvatel,“ uvádí místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru