Dekarbonizace

Kam jdou peníze z emisních povolenek? Do státního rozpočtu, ukazuje analýza

Emisní povolenky sice nezpůsobily rekordní nárůst cen energií, přesto také zdražují. Cena emisní povolenky, tedy oprávnění vypustit do atmosféry jednu tunu emisí CO2, je aktuálně okolo 90 EUR. V Česku si emisní povolenky kupuje asi 250 firem, které spadají pod pravidla EU ETS. Kam ale putují výnosy z prodeje těchto povolenek, kde končí peníze, které firmy zaplatí? Jejich cestu zmapovali analytici z Asociace pro mezinárodní otázky.

V současném nastavení jdou peníze, které firmy zaplatí za emisní povolenky, do státní pokladny. S rostoucí cenou povolenek se přitom navyšuje částka, kterou stát touto cestou vybere. “Výnos z aukcí povolenek může příští rok činit pro Česko 30 mld Kč. Jde o peníze, které by se měly především investovat do energetických úspor, budování obnovitelných zdrojů energie a dalších klimatických opatření,” uvedl analytik Tomáš Jungwirth.

Jenže realita státních výdajů je jiná. Většina peněz, kterou česká státní pokladna získá z prodeje emisních povolenek, zůstává jako příjem státu a na opatření do modernizace a dekarbonizace směřuje jen menší část takto vybraných peněz. “V současnosti se velká část výnosů rozpouští v rozpočtu. Účelově jsou na tyto projekty určeny jen 4 mld Kč, další 4 na podporu stávajících fotovoltaických elektráren a podíl peněz z povolenek směřující na transformaci české energetiky se tak paradoxně snižuje,” potvrzuje Tomáš Jungwirth.

 

Nová zelená úsporám i experimenty s klimatickou dividendou

V současnosti je z výnosů emisních povolenek financován program Nová zelená úsporám, z něhož čerpají domácnosti dotace například na zateplování, instalaci fotovoltaiky na střechách, zachytávání dešťové vody nebo výměnu kotlů. Do roku 2026 budou tyto projekty financovány z Národního plánu obnovy 5 mld Kč ročně, následně opět z výnosů povolenek 4 miliardami.

Nadto je potřeba investovat peníze i do modernizace teplárenství, zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí velkých i malých podniků, modernizace dopravy, soustav veřejného osvětlení nebo do komunitní energetiky. K tomu slouží Modernizační fond, který je plněný také výnosy z povolenek – jenže i z těch, které se draží na unijní úrovni.

Analytici také upozornili, že okolní státy hledají nové způsoby, jak příjmy z emisních povolenek využít pro řešení energetické modernizace, ale i v pomoci domácnostem při současném růstu cen energií pro spotřebitele. Například Rakousko zavádí takzvanou klimatickou dividendu. “Od letošního roku klimatickou dividendu zavádějí v sousedním Rakousku, kde v závislosti na místě bydliště a dostupnosti veřejné dopravy dostane ročně každá dospělá osoba 100-200 eur,” vysvětluje Jan Svoboda, druhý z autorů analýzy.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru