Získat investice na projekty, které nejsou dostatečně ekologicky šetrné nebo se spoléhají na energii získanou výlučně z uhlí, je v posledních letech stále těžší. A brzy to může být prakticky nemožné. I tuzemské banky totiž přikládají stále větší důležitost tomu, jak „zelená” daná investiční příležitost je – a na neekologické záměry peníze prostě nepůjčí.
Podle Evropské komise by měla v letošním roce na akce spojené s klimatickými cíli [1] putovat zhruba čtvrtina rozpočtu. Ale ani to ke splnění klimatických cílů, zvlášť po jejich prosincovém zpřísnění, nebude stačit a přidat se budou muset i soukromé firmy. A zdá se, že alespoň některé tuto výzvu vyslyšely. I díky nim se Evropa bude přibližovat k tomu, aby mohla být v roce 2050 považována za klimaticky neutrální.
Jednou z prvních bank v Česku, které se veřejně přihlásily k zohledňování ekologičnosti projektů při úvěrovém posuzování, je ČSOB. Ta již v roce 2018 převzala environmentální politiku mateřské KBC a přestala investovat do rozšiřování a výstavby uhelných elektráren.
Podpora zelené energie roste
Projekty související s těžbou uhlí a výrobou elektřiny výhradně z uhlí přestali finančně podporovat i další hráči na trhu – k udržitelnému financování se výslovně přihlásila britská HSBC nebo tuzemská Komerční banka. Ta například ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) a Evropskou investiční bankou (EIB) loni v prosinci spustila speciální program zvýhodněného financování energetických úspor.
Hlasy podporující financování zelené energie začínají pomalu sílit i v České národní bance. Ta do takzvaných zelených dluhopisů investovala zhruba dvě procenta svých devizových rezerv, tedy přibližně 68 miliard korun. V Británii zase plánují znovu založit státem garantovanou „zelenou“ banku, a to jen 3 roky poté, co její předchůdkyni v roce 2017 prodali.
Důraz na ekologii je tak silný, že tuzemské banky dokonce soutěží v tom, jak ohleduplné jsou k životnímu prostředí. Historicky první držitelkou ocenění GEEN Zelená banka se v roce 2015 stala Česká spořitelna, a to za rozmanitost i účinnost ekologických aktivit. ČSOB je zase od loňského roku majitelkou nejekologičtější kancelářské budovy v České republice.