Elektromobilita

Auto si najde cestu k dobíječce samo. Siemens představil průlomové řešení

Siemens ukázal, jak bude vypadat doprava v blízké budoucnosti. Na veletrhu IAA Mobility 2021 představil autonomní dobíjecí systém pro plně automatizované dobíjení elektrovozů. Jednoduše řečeno, s jeho pomocí odpadne řidičům starost o to, zda mají v elektroautě dostatek energie. Vůz si to díky technologiím pohlídá sám a včas zamíří k volné dobíjecí stanici. Řešení od Siemensu funguje od sportovních aut až po kamiony.

Prototyp, který byl poprvé k vidění na autosalonu IAA Mobility, má dobíjecí kapacitu až 300 kW. Ta bude v další fázi vývoje zvýšena až na více než 1 MW. Díky vysokému výkonu tak bude možné dobít kamiony na elektrický pohon během povinné přestávky řidiče.

Potřebné dobíjecí kabely jsou však pro lidi příliš těžké. Tento problém proto řeší robotické zařízení, které dokáže zajistit nesnadnou úlohu dobíjení těžkých nákladních vozidel. Na testování autonomního dobíjecího systému v reálných podmínkách a dokončení jeho vývoje spolupracuje Siemens s předním vývojářem autonomních a elektrických dopravních systémů Einride AB.

Během zkoušek také poprvé proběhlo nabití autonomního nákladního vozidla z autonomní vysoce výkonné dobíjecí stanice.

Nový start-up zmapuje, jak se chová doprava bez řidičů

Autonomní dobíjení není jedinou novinkou Siemensu na poli elektromobility a s ní spojeným autonomním řízením. Na veletrhu představil také nový technologický start-up Simulytic. Ten bude podrobně modelovat, jak se autonomní vozy mohou chovat v praxi – co udělají s celkovým chodem dopravy a jaké mohou mít dopady na její bezpečnost.

Využije k tomu odborné znalosti i zkušenosti nabyté právě pod značkou Siemens. Start-up staví svou činnost na podrobných simulacích komplexních situací, do kterých je schopen promítnou řadu faktorů. Cílem je získat víc poznatků o rizicích spojených se samořízenými vozy. Ty se v dohledné době mohou hodit třeba pojišťovnám.

 

Novinky v oboru