Inovace v energetice

Baterie na principu železa a oxidace. Nová technologie jde do sériové výroby

Společnost Form Energy investuje přes 800 milionů dolarů do výroby nového typu baterií. Ty využívají zpětnou oxidaci a jejich hlavní komponentou je železo a vzduch. Baterie mají být určené pro aplikace s potřebou ukládat velké množství energie.

Technologicky stojí nový typ úložišť na principu zpětné oxidace. Železo v baterii reziví při vybíjení, zatímco když se baterie nabíjí, rez se přeměňuje zpět na železo a uvolňuje se pouze kyslík. 

Šéf start-upu Form Energy Mateo Jaramilo, který dřív působil jako manažer v americké Tesle, už dřív uvedl, že tento typ baterií by výrazně usnadnil rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Efektivní ukládání přebytkové energie by totiž řešilo problém se záložními zdroji a výhoda nového typu baterií je, že k jejich výrobě není potřeba tolik vzácných surovin, jako je tomu třeba u lithiových baterií.

Form Energy už má za sebou pilotní fázi, kdy testoval baterii s výkonem 1MW v provozu elektrárny v Minnesotě, která díky tomu rapidně snížila svou spotřebu uhlí. Nyní je chce tedy vyrábět sériově. Baterie jsou podle start-upu výhodné do velkých provozů, protože umožňují uskladnit relativně velké množství energie a uvolňovat ji zpátky postupně. Naopak se nehodí pro rychlé nabíjení a vybíjení, takže třeba pro malé domácí fotovoltaiky by použitelné nebyly.

Form Energy není jediná společnost, která se zabývá novými technologiemi pro ukládání přebytkové energie z obnovitelných zdrojů. V Česku si třeba výzkumníci z Akademie věd nedávno patentovali bezpečnější zinkové baterie, jinde zase probíhá výzkum efektivního ukládání energie do chemických vazeb.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru