Česko získalo prestižní post ve světě jaderné energetiky. Ředitel jaderné divize ČEZu Bohdan Zronek se koncem dubna stal předsedou Světové jaderné asociace (WNA).
Organizace sdružuje napříč kontinenty na 180 společností, které se zabývají různými aspekty jaderné energetiky, od těžby a zpracování uranu až po provoz jaderných elektráren.
Člen našeho představenstva a ředitel jaderné divize @bohdan_zronek se dnes stal předsedou Světové jaderné asociace @WorldNuclear. ČR byla devátou zemí na světě, která spustila jaderný reaktor, máme kvalitní technické školy i podporu veřejnosti. Máme na co navazovat 😊. pic.twitter.com/GqXdkcqz1n
— Skupina ČEZ (@SkupinaCEZ) April 26, 2022
V loňském roce se WNA zviditelnila třeba v souvislosti s mezinárodní konferencí o klimatu COP26. Přihlásila se mimo jiné ke globálním cílům udržitelného rozvoje, tedy celosvětovému programu OSN, který zahrnuje právě i dekarbonizaci a snižování emisí.
Od zahájení válečného konfliktu na Ukrajině také informuje média o technických a expertních souvislostech vojenských operací a jejich možných dopadů na ukrajinské jaderné elektrárny.
Asociace řeší rozvoj malých reaktorů i standardy bezpečnosti
WNA se také zapojuje do odborných konzultací, byla například aktivní v přípravách takzvané evropské Taxonomie, která vymezuje, jaké zdroje energie bude evropské společenství do budoucna podporovat, aby dosáhlo klimatických cílů.
V rámci odborných pracovních skupin si jaderné společnosti sdílí například informace o vývoji malých modulárních reaktorů nebo dobrou praxi v naplňování bezpečnostních standardů. Asociace se věnuje i podpoře vzdělávání a výzkumu v jaderné energetice nebo většímu zapojení žen.
Světová jaderná asociace vznikla v roce 2001 v Londýně na půdorysu někdejšího Uranium Institute, který byl založen v 70. letech. Jde o zájmové sdružení soukromých osob. Hlavní misí je podpora rozvoje mírového využití jaderného průmyslu, v současnosti její členové pokrývají asi 70 % jaderné energetiky na světě a většinu ostatních oblastí využití jaderné technologie.