Plyn a teplo

Rok od pádu Bohemia Energy. Tehdy začalo zdražování

Před rokem oznámil největší alternativní dodavatel energie, firma Bohemia Energy, že vrací licenci pro podnikání v energetice. Přes půl milionu domácností (a skoro milion zákazníků včetně obcí a firem) se tak ocitl na trhu bez zajištěné energie v době, kdy velkoobchodní ceny začínaly růst. Právě na ně dopadla energetická krize nejostřeji, protože v té době stát nenabízel žádnou účinnou pomoc s účty za elektřinu a plyn.

13. října loňského roku začala téměř pro půl milionu domácností energetická krize. Bývalí zákazníci Bohemia Energy přešli do zákonného režimu dodavatele poslední instance a v účtech se jim začaly objevovat sumy, které kopírovaly tehdejší vývoj na burze. Během půl roku sice přešli k jiným dodavatelům, už ale v době, kdy průměrné ceny na trhu byly vyšší než v minulých letech.

Ještě před vypuknutím války na Ukrajině navíc nebylo jisté, jestli se vůbec vyplatí zafixovat ceny, nebo je spíš výhodnější počkat, až se trh zase uklidní. Velcí dodavatelé sice zafixování cen doporučovali, statisíce lidí přesto v době, kdy se válečná a energetická krize rozpoutala naplno, měli smlouvy na dodávky elektřiny a plynu zajištěné třeba jen na rok, nebo bez cenové fixace. Čekalo na ně tak další zdražení.

 

Bohemia Energy nechtěla nakupovat za draho

Za pádem Bohemia Energy přitom stál především obchodní model tohoto alternativního dodavatele energií, který vycházel z předpokladu, že elektřina na spotovém trhu bude dlouhodobě levnější než pevné kontrakty. To se ale vloni na podzim změnilo s tím, jak Gazprom před topnou sezonou omezoval dodávky plynu na nutné minimum a neplnil své plynové zásobníky. Cena plynu v důsledku toho rostla a tím i cena elektřiny. Bohemia Energy tak neměla pro své zákazníky nakoupenou elektřinu a mohla ji nakoupit jen za předpokladu, že za ní zaplatí řádově víc peněz. 

To ale firma neudělala a místo toho ukončila podnikání v energetice. Zbylou elektřinu po ukončení podnikání prodala firemním zájemcům. V návaznosti na tento postup změnil český stát energetický zákon, nově platí přísnější dozor nad zprostředkovateli energií a není také možné zákazníky v režimu dodavatele poslední instance od dodávek odpojit.

Společnost Bohemia Energy byla založena podnikatelem Jiřím Písaříkem v říjnu roku 2005 jako dodavatel elektřiny pro malé a střední podniky, postupně začala prodávat i plyn. Podnikala i na Slovensku a mezi její zákazníky patřily i obce.  Skupinu tvořila společnost Bohemia Energy a dále společnosti Amper Market, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy, X Energie a Slovakia Energy, která působila do loňska na Slovensku. Do skupiny rovněž patřila finanční společnost BEplan poskytující poradenství a finanční plánování.

 

Krize je v celé Evropě, jinde ale takhle velký dodavatel nepadl

Ačkoliv energetická krize postihla v tomto roce celou Evropu, včetně Velké Británie nebo Švýcarska, které nejsou v Evropské unii, nikde jinde nedošlo k tomu, že by činnost ukončil tak významný dodavatel energií z hlediska počtu zákazníků. V důsledku toho se vysoké ceny energií promítly v peněženkách českých zákazníků dříve a ve větší míře než v ostatních státech. 

Vláda navíc začala přijímat opatření ke snížení cen energií ve významnějším měřítku až v druhé polovině letošního roku. Všechna odběrná místa dostala letos na podzim částku v řádu jednotek tisíc korun v rámci úsporného tarifu, vláda také nejnověji zastropovala ceny energií pro spotřebitele. V říjnu stanovila maximální ceny elektřiny na 6000 Kč za MWh a u plynu na 3000 Kč za MWh. Toto zastropování má platit celý příští rok a v zálohách by se mělo projevit už během listopadu.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru