Jaderná energetika

Britské jaderné zdroje slábnou. Bez nich ale rostou emise

Britské jaderné elektrárny vyrobily nejméně elektřiny od roku 1982. Meziročně se jejich produkce propadla v roce 2021 o 9 % (17 TWh). Příčinou je vyřazování z provozu a výpadky, které jsou dané vyšším stářím britských jaderných zdrojů.

Britská vláda přitom chce mít plně dekarbonizovanou energetiku v roce 2035. Při stávajícím trendu se k ní ale nedostane. Naopak, analýza portálu Carbon Brief ukázala, že uhlíková zátěž britské energetiky naopak vyrostla o 10 % (199 gCO2/kWh ze 183 gCO2/kWh v roce 2020). Výroba elektřiny z fosilních zdrojů totiž stoupla úměrně tomu, jak klesala výkonnost bezemisních jaderných zdrojů, tedy o 9 %. Většina této energie (až 90 %) pocházela z fosilního plynu, naopak přímo uhelné zdroje stagnovaly.

Nízkoemisní zdroje mají i tak většinu

Zároveň platí, že nízkoemisní zdroje se na energetické produkci Velké Británie podílely z víc než 50 %, z toho 19 % přispěly větrné elektrárny, 14 % jaderné zdroje, 12 % biomasa a 4 % fotovoltaické zdroje. Nejvyšší výkon měly britské reaktory v roce 1998. Naopak stávající výkon 46 TWh je oproti tomuto maximu asi poloviční.

8 % spotřeby elektřiny si Velká Británie zajistila dovozem ze zahraničí. Využívá k tomu nové propojení s Norskem (North Sea Link) a Francií (IFA2).

Stáří reaktorů řeší i Francie

Velká Británie přitom není jediná země, kde dochází k poklesu energetické produkce z jaderných zdrojů. Hodně pozornosti se v této souvislosti věnuje Německu, které má už několik let zákonem nastavený plán na postupné uzavření všech svých jaderných bloků. K propadu ale dochází i ve Franci. Podobně jako ve Velké Británii to není způsobené plány politiků, ale zkrátka technickým stavem a vyšším stářím reaktorů.

Plány na stavbu nových reaktorů se ale protahují. Aktuálně plánované nové bloky v Hinkley Point spolu se zamýšlenými bloky v Sizewell by přitom po uvedení v provoz měly plusmínus jen nahradit současný výkon. Britská vláda proto upíná naděje hlavně k malým modulárním reaktorům, které, jak doufá, budou na trhu už v roce 2030.

Zároveň je ale potřeba počítat s tím, že i v příštích letech poroste spotřeba elektrické energie – podle kvalifikovaných odhadů asi o 15 %. I v případě dostavění nových jaderných zdrojů bude Velké Británii po roce 2035 chybět asi 20 TWh elektrické energie, kterou bude muset vyrobit nebo nakoupit od výrobců z bezemisních zdrojů, pokud chce dostát svým ambicím a mít skutečně plně dekarbonizovanou energetiku, uzavírá analýza Carbon Brief.

CHCETE DOSTÁVAT  články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru