Dekarbonizace

Uhlíkové clo bude jednodušší, na menší firmy zřejmě nedopadne

Revize Green Dealu začíná nabírat konkrétní obrysy. Firmy budou mít jednodušší pravidla pro reportování emisní stopy v případě zahraničních dovozů, na které se vztahuje takzvané uhlíkové clo (CBAM). To se týká třeba oceli, cementu, hliníku nebo některých druhů hnojiv. Zjednodušení administrativy ohlásil eurokomisař Wopke Hoekstra během jednání v evropském parlamentu.

Původně se uhlíkové clo mělo týkat kolem 200 tisíc evropských firem, nově bude ale naprostá většina z nich — asi 180 tisíc — od valné části povinností osvobozená. Podle analýzy Evropské komise totiž jen zlomek společností dováží zboží, které má zásadní uhlíkovou stopu. “Méně než 20 procent firem, kterých se dnes uhlíkové clo týká, stojí za víc než 95 procenty celkové emisní zátěže z dováženého zboží,” uvedl konkrétně komisař Hoekstra.

Podle něj nejde o zpochybnění klimatických cílů a závazků, ale o zjednodušení podmínek pro podnikatele a podporu jejich konkurenceschopnosti. Zjednodušení bude součástí balíčku omnibus, který chce Evropská komise projednat během letošního jara.

Vedle toho Hoekstra potvrdil, že chce představit širší revizi mechanismu CBAM, na kterou by mělo dojít nejspíš v příštím roce. Mechanismus je totiž relativně nový a bude potřeba vyhodnotit, jak funguje. Pokud se osvědčí, mohl by se dál rozšířit třeba na keramické produkty, sklo, papír nebo některé chemikálie. Hoekstra také opatrně připustil další změny v nastavení daňových incentiv pro další snižování emisí.

Podstatou uhlíkového cla (CBAM) je finanční doplatek, který platí firmy, jež na evropský trh dovážejí emisně náročné suroviny ze třetích zemí. V doplatku tak vlastně dorovnají cenu, kterou by za stejné zboží zaplatily firmy, kdyby ho vyráběly přímo v Evropě. Opatření tak vlastně chrání evropské producenty průmyslového zboží, kteří dodržují vyšší emisní a environmentální standardy než jejich konkurenti v Číně, Indii nebo i USA. CBAM má platit od roku 2026, do té doby mají dovozní firmy jen reportovací povinnost.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru