Plyn a teplo

Ceny elektřiny a plynu rychle klesají, propad je až o polovinu

Ceny elektřiny na středoevropské burze rychle klesají. Takzvané krátkodobé (spotové) kontrakty spadly v posledních týdnech o víc než polovinu. Zatímco v prosinci se elektřina prodávala za víc než 320 EUR za MWh, aktuálně stojí mezi 150 EUR. Zemní plyn spadl ze 140 EUR na cca 60.

Nejdražší elektřina se obchodovala 22. prosince loňského roku, ukazují burzovní data. To je zároveň den, kdy do Evropy začala směřovat dodávka zkapalněného plynu z USA. Při tehdejších obchodních cenách se totiž začal vyplácet dovoz plynu nejen ze Spojených států, ale třeba i z Austrálie. Na evropský trh tak začaly směřovat dodávky původně určené pro Asii.

Elektřina - graf ceny
PXE - Zemní plyn - graf ceny

Koncem roku tak proběhlo několik nevídaných manévrů, všímá si Alex Froley, analytik a výzkumný pracovník ve společnosti ICIS, která monitoruje obchod se zkapalněným plynem (LNG). Například americký tanker Minerva Choice byl 15. prosince skoro u cílového přístavu ve východní Indii, v reakci na evropskou poptávku se ale otočil, vrátil se zpátky přes Suezský průplav a směřuje do Evropy. 

Černé scénáře se nenaplňují

Dodávky zkapalněného plynu pokračují i v průběhu ledna. Od 22. prosince proto ceny plynu i elektřiny na burzách klesají. Středoevropská burza PXE, na které se obchodují komodity pro český trh, hlásí návrat cen zhruba na úroveň podzimu. Začátkem ledna se elektřina prodávala pod 130 EUR, to bylo naposledy na konci loňského září. Stejně tak to platí pro plyn za méně než 50 EUR.

Burzovní ceny jsou ceny, za které nakupují elektřinu dodavatelé energie. I tak je to ale dobrý signál i pro spotřebitelské ceny energií. Aktuální vývoj naznačuje, že se energetické trhy stabilizují a černé predikce nedostatku zdrojů se nenaplňují.

CHCETE DOSTÁVAT  články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru