Česká republika se musí připravit na ukončení využívání uhlí dříve, než plánovala. Zároveň by měla rozvíjet nízkouhlíkové zdroje energie, které by uhlí nahradily. Uvedla to Mezinárodní energetická agentura (IEA) v Hloubkovém přezkumu [1]české energetické politiky.
V současné době se uhlí podílí na výrobě elektřiny v České republice téměř z poloviny, na vytápění domácností ze čtvrtiny a podle stávající politiky bude hrát důležitou roli i po roce 2030. Nová opatření Evropské unie v oblasti energetiky a klimatu, včetně balíčku „Fit for 55“, si však pravděpodobně vynutí dřívější ukončení spalování uhlí. Rostoucí ceny emisních povolenek totiž sníží v porovnání s jinými zdroji jeho konkurenceschopnost.
Komunity na prvním místě
Pokračující diverzifikace energetických zdrojů je nezbytná pro zajištění energetické bezpečnosti a zároveň pro odklon ekonomiky od uhlí. K tomu je podle EIA třeba posoudit ekonomický potenciál všech forem nízkouhlíkové výroby. Kromě toho bude zapotřebí upravit právní a regulační rámec. Ten by měl usnadnit vznik nových obchodních modelů, jako jsou místní energetické komunity.
„Vyzývám českou vládu, aby začala lépe využívat různé nízkouhlíkové zdroje energie, které jí mohou pomoci bezpečně přejít na čistší energetický systém a pohánět ekonomiku po další desetiletí,“ prohlásil Fatih Birol, výkonný ředitel IEA, který zprávu představil na online konferenci za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu České republiky Karla Havlíčka.
„Přechod od uhelné energetiky k nízkouhlíkovým alternativám musí probíhat způsobem, který podpoří lidi a komunity, jichž se tyto změny dotknou. V této souvislosti vítám komplexní rámec české vlády pro hospodářskou restrukturalizaci a spravedlivou transformaci zasažených oblastí,“ dodal.
Důraz na energetickou účinnost
Zpráva konstatuje, že postupné ukončení těžby uhlí a uhelných dolů v České republice představuje ekonomickou a sociální výzvu, neboť toto odvětví je zejména v regionech s relativně slabou ekonomikou významným zaměstnavatelem. Aby si Česko zajistilo veřejnou podporu pro svůj přechod k energetice, může využít dostupné fondy a mechanismy Evropské unie.
Ve srovnání s předchozím přezkumem z roku 2016 zpráva IEA vítá zejména zefektivnění financování energeticky účinných opatření v sektoru bydlení. S výhledem do roku 2030 zpráva doporučuje, aby se energetická účinnost stala ústředním bodem tvorby energetických opatření České republiky.
Zpráva také konstatuje, že pokles využívání uhlí v letech 2009 až 2019 pomohl snížit emise CO2 v energetickém sektoru o celých 14 %. Vedl také k 15% snížení celkové emisní intenzity české ekonomiky 22% emisní intenzity výroby elektřiny a tepla. V každém z těchto ukazatelů však Česká republika zůstává nad průměrem IEA.