ČEZ urychlí dekarbonizaci, do roku 2040 chce být uhlíkově neutrální. Doposud lídr českého energetického trhu předpokládal, že dosáhne potřebného snížení emisí do roku 2050. Do roku 2030 chce Skupina ČEZ zprovoznit obnovitelné zdroje o výkonu 6 000 MW, plánuje i rozvoj malých modulárních reaktorů.
Slibuje si od toho vyšší nezávislost a bezpečnost dodávek energie, ale také její vyšší cenovou dostupnost.
„Chceme budovat energetiku cenově dostupnou, bezpečnou, bezemisní a nezávislou. Jsou to věci, které se nevylučují, ale jdou ruku v ruce. Jako největší provozovatel obnovitelných zdrojů v Česku chceme jít příkladem všem ostatním energetikám i v budoucnu.”
“Zavazujeme se proto, že uhlíkové neutrality našeho výrobního portfolia v České republice dosáhneme už do roku 2040, a to plně v souladu s cíli vyplývajícími z naší aktualizované strategie VIZE 2030 Čistá Energie Zítřka,” uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Zrychlujeme přechod na uhlíkově neutrální výrobní portfolio @SkupinaCEZ .Zavázali jsme se, že milníku dosáhneme už o 10 let dřív, tedy do 2040. Chceme, aby naše energetika byla nejen bezemisní, ale především cenově dostupná, bezpečná a nezávislá na Rusku. https://t.co/vk2MIFo2wy
— Daniel Beneš (@daniel_benes) July 15, 2022
Urychlení dekarbonizačních plánů potvrdilo společné memorandum s Ministerstvem životního prostředí. Obě strany se v něm zavazují, že budou spolupracovat na komplexní dekarbonizaci všech segmentů české ekonomiky.
ČEZ se zároveň zavazuje urychlit dosažení uhlíkové neutrality svých provozů o 10 let oproti závazku přijatému v rámci Pařížské dohody, který původně předpokládal tento milník až v roce 2050. Ministerstvo zase bude usilovat o to, aby společnosti jako ČEZ v jejich přechodu na klimatickou neutralitu podpořilo, především v oblasti výstavby obnovitelných zdrojů energie jako například inovativní fotovoltaiky a agrivoltaiky.
Investice do nových zdrojů i moderní infrastruktury
“Počítáme především s masivními investicemi do širokého spektra bezemisních projektů – v čele s 6000 megawatt nových obnovitelných zdrojů energie do roku 2030, novými jadernými bloky v Dukovanech a Temelíně nebo rozvojem malých modulárních reaktorů v areálech klasických elektráren. Zrychlujeme také budování infrastruktury pro elektromobilitu a do budoucna počítáme i s výrazným zapojením vodíku,“ říká generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Mimořádná spolupráce ministerstva životního prostředí a ČEZ se datuje již od roku 2010, kdy obě strany podepsaly Prohlášení o strategické součinnosti ČEZ a MŽP v oblasti ochrany ovzduší a klimatu. Obsahovalo 21 závazků ČEZ vedoucích k významnému snížení zátěže životního prostředí a vybudování trvale udržitelné energetiky.
V prioritní oblasti snižování emisí oxidů dusíku, oxidů síry a tuhých znečisťujících látek naplnil ČEZ původní stanovené závazky s velkou rezervou již v roce 2016 a v trendu pokračoval i nadále. Díky tomu nebyly do ovzduší vypuštěny stovky tisíc tun emisí.