ČEZ zrychluje přechod k bezemisní energetice. Naplňuje tak svou strategii, jejímiž hlavními prioritami jsou přeměna výrobního portfolia na nízkoemisní již do roku 2030 a uhlíková neutralita do roku 2050. Postupně chce snížit výrobu elektřiny z uhlí na 12,5 % v roce 2030 a navýšit výkon obnovitelných zdrojů na šestinásobek. Největší česká energetická firma představila svou vizi do roku 2030 nazvanou Čistá Energie Zítřka. ČEZ tak chce být lídrem v udržitelném rozvoji nejen u nás, ale v celé střední Evropě.
V akcelerované strategii VIZE 2030 se ČEZ zavazuje k naplnění nových cílů v oblastech životního prostředí, sociálních vztahů a řízení společnosti v horizontu let 2025 a 2030. S tím souvisí i přístup firmy k politice společenské odpovědnosti, tzv. ESG (Environment – Social – Governance), v souladu se současnými nároky na výkonnost firmy v této oblasti, kterou dnes nejen v rámci energetického sektoru posuzuje řada ratingových agentur.
„Je naší povinností vůči zákazníkům, zaměstnancům i celé společnosti snížit výrobu z uhlí a nahradit ji výrobou z čistých zdrojů. Proto zvýšíme výkon bezemisních zdrojů na 6 000 MW do roku 2030,“ uvádí generální ředitel a předseda představenstva Skupiny ČEZ Daniel Beneš.
Skupina ČEZ se zavázala do roku 2030 snížit emise o 55 % ve srovnání s rokem 2019. V roce 2025 plánuje ČEZ vyrábět z uhlí pouze 25 % veškeré své produkce elektřiny, v roce 2030 už jen 12,5 %. Zároveň se chce zaměřit na budování nové kapacity obnovitelných zdrojů, konkrétně 1,5 GW instalovaného výkonu v OZE do roku 2025 a celkem 6 GW v OZE do roku 2030.
Součástí uhlíkově neutrálního a stabilního portfolia zůstanou i jaderné elektrárny. Společnost by měla zvyšovat jejich efektivitu a posilovat tak energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky. Součástí plánu proto zůstává i stavba nového jaderného bloku v Dukovanech. Součástí VIZE 2030 je rovněž důraz na digitalizaci a také na péči o zaměstnance s ohledem na měnící se kvalifikační požadavky a strukturu výrobních zdrojů a poskytovaných služeb.
„Podpoříme rekvalifikaci zaměstnanců a přechod regionů z uhelné energetiky na nové technologie. Klíčová je pro nás loajalita a spokojenost zaměstnanců stejně jako spokojenost našich zákazníků. Chceme být lídrem v energetických službách a čisté decentralizované výrobě elektrické energie a vytápění. Všechny klíčové zákaznické procesy budou dostupné online do roku 2025,“ doplňuje místopředseda představenstva Supiny ČEZ Pavel Cyrani.
Skupina výrazně snížila výrobu z uhlí již během devadesátých let, kdy odstavila téměř 2000 MW v uhelných elektrárnách, tedy celkem 19 starých uhelných bloků. Aktuálně cíleně snižuje výrobu elektrické energie z uhlí již od roku 2016. Za poslední víc než rok uzavřela uhelné bloky o celkové kapacitě zhruba 1000 MW. Oproti tomu portfolio jejích obnovitelných zdrojů skupiny představuje 1700 MW instalovaného výkonu z OZE, z toho 1000 MW v Česku (800 MW vody, 125 MW FVE, 118 biomasa, 8 MW vítr).