Dekarbonizace

ČEZ umožní snížení cen zákazníkům s vysokými fixovanými cenami

Zhruba 160.000 zákazníků energetické společnosti ČEZ, kteří mají od loňska ceny energií dlouhodobě zafixovány nad úrovní vládního cenového stropu, bude moci přejít na nižší tarif. Nikdo z těchto klientů by tak od roku 2024, kdy by měla skončit platnost vládních stropů, neměl platit za energie cenu nad jejich úrovní.

Domácnosti, kterých se změna týká, mají v průměru ušetřit na elektřině kolem 8000 korun ročně. ČEZ bude tyto klienty postupně opakovaně obvolávat, změnu tarifu umožní bez sankcí. “Nabídneme jim možnost přejít na aktuální fixovaný produkt s klesající cenou. Nikdo z našich zákazníků tak nebude muset platit v příštím roce ceny nad stropy,” řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Po celý letošní rok platí v Česku vládou nařízený cenový strop na elektřinu a plyn. Všichni odběratelé tak platí maximálně 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Vládní maxima platí bez ohledu na to, zda mají zákazníci u svých dodavatelů smlouvy s cenami nad stropem.

Vládní cenové stropy s koncem roku skončí

Od začátku příštího roku by ovšem podle současných očekávání měla platnost vládních stropů skončit. Termín, dokdy se musí tarif změnit, podle společnosti ČEZ není. Společnost bude sama kontaktovat klienty do konce letošního roku, odběratelé nebudou muset chodit na pobočky nebo sami kontaktovat dodavatele. Pokud si někdo změnu tarifu rozmyslí až po Novém roce, bude změna možná i tehdy.

Dlouhodobé smlouvy s fixovanými cenami nad vládním stropem loni u ČEZ podle společnosti uzavřelo kolem 160.000 klientů. Při předpokládaném skončení platnosti vládních stropů by tak tyto odběratele čekalo výrazné zdražení energií. Elektřinu či plyn od ČEZ odebírá 3,3 milionu zákazníků, z toho elektřinu 2,7 milionu. Zákazníci s cenami nad vládním stropem budou moci přejít na tarif s postupně klesající cenou. Elektřinu a plyn v něm v prvním roce fixace nabízí o zhruba 510 korun za MWh levněji, než jsou vládní limity. V dalších letech jejich ceny dál klesají.

Podle ČEZ v průměru tyto domácnosti ušetří 8000 korun ročně za elektřinu. U zákazníků, kteří mají fixaci u plynu a plynem topí, může být roční úspora až 27.000 korun za rok.

Cenová krize loňského roku definitivně odezněla

Rozhodnutí společnosti uvítal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), podle něhož ČEZ vyslyšel jeho neformální výzvu. “Okolo 160.000 zákazníků zaplatí za energie v příštím roce méně, než původně v důsledku ruské energetické války měli. Jsem rád, že se tak vyhnou tomu, že by v případě zrušení vládních stropů platili za energie výrazně vyšší částky než letos,” uvedl ministr.

Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu loni rekordně stoupaly, během léta se pohybovaly i na úrovni 1000 EUR/MWh, několikanásobně nad vládou stanoveným limitem. Během letošního roku ceny energií na trhu postupně klesají. MWh elektřiny je nyní na energetické burze za 148 eur (asi 3532 Kč) bez DPH. U plynu cena sestoupila k 55 eurům (1313 Kč) za MWh.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru