ČEZ dostal tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse.
ČEZ nyní nabídky vyhodnocuje a bude o nich s uchazeči dál jednat, finální podoba návrhů by měla být hotová v září příštího roku. Stavba nového bloku by pak měla být dokončená do roku 2036.
Dostavba Dukovan je největší soudobá investice do energetické infrastruktury a jeden z největších tendrů v české ekonomice obecně. Nový reaktor má stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.
“Vnímáme, že uchazeči mají silný zájem o stavbu nového jaderného zdroje v České republice. Od zahájení tendru v březnu tohoto roku vidíme pečlivou přípravu od všech uchazečů. Sestavili silné týmy na tuto zakázku, měli řadu upřesňujících dotazů, absolvovali návštěvu dukovanské lokality,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.
Přijali jsme úvodní nabídky uchazečů o stavbu reaktoru @WECNuclear @EDFofficiel a KHNP. Další milník v přípravě nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany je za námi. Dostali jsme i nezávazné nabídky na opce na další blok v Dukovanech a stavbu 3. a 4. bloku v Temelíně.
— Daniel Beneš (@daniel_benes) November 30, 2022
Úvodní nabídky jsou podle ČEZ podkladem pro nadcházející vyjasňování technických a komerčních parametrů. Pro samotný výběr dodavatele však sloužit ještě nebudou. “Finální nabídky očekáváme na konci září příštího roku. Poté nabídky vyhodnotí firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ a následně hodnotící zprávu předloží ke schválení státu. Předpokládáme, že smlouvy budou finalizovány v roce 2024,” doplnil Pleskač.
Do analýzy prvních nabídek uchazečů se zapojí také stát. “Moji kolegové prověřují referenční projekty všech uchazečů po celém světě a staráme se také o to, abychom zajistili co nejširší zapojení českého průmyslu do realizace projektu,” uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Vážní zájemci jsou firmy, od kterých se nabídka čekala
Francouzská EDF do tendru nabídla technologii EPR1200, americký Westinghouse technologii reaktoru AP1000. KHNP obsah nabídky nekomentovala, dříve ale uvedla, že uvažuje o reaktoru se svou technologií APR1000 o výkonu 1000 megawattů.
Zájemci zároveň podali nabídky na opce na další blok v Dukovanech a na stavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně. Tyto nabídky jsou ovšem nezávazné a ČEZ už dříve deklaroval, že nebudou mít vliv na současné výběrové řízení o připravovaném bloku v Dukovanech. Zástupci firem, které podaly nabídku do jaderného tendru, také potvrdili, že chtějí do samotné výstavby zapojit český průmysl.
Francouzská EDF, jihokorejská KHNP a americký Westinghouse projevovaly zájem o stavbu v Dukovanech už dříve, jejich nabídky tak nejsou překvapením. Podobný okruh firem se ucházel i o stavbu prvního jaderného bloku v sousedním Polsku, tamní ministři nakonec rozhodli, že tendr svěří právě americké firmě Westinghouse.
Paralelně se chystají i malé modulární reaktory
Kromě dostavby JE Dukovany se ČEZ také připravuje na instalaci prvního malého modulárního reaktoru, tentokrát v areálu JE Temelín. Čerstvě dokončil první fázi geologických průzkumů, podle odborníků struktura podloží umožňuje malý reaktor postavit. Stavba by v tomto případě měla probíhat tak, aby byl první malý reaktor dokončený v letech 2032 až 2035.
Geologický průzkum začal v září a má dvě části, geofyzikální a hydrogeologickou. Výsledky budou v únoru příštího roku. Skupina ČEZ podepsala už dřív dohody o spolupráci s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, KHNP a Holtec. ČEZ navázal zároveň spolupráci ohledně stavby malých modulárních reaktorů s firmou Westinghouse. Tato americká firma by podle ČEZ měla nabízet zmenšený model velkého jaderného bloku.
Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku.
Jaderné elektrárny produkují zhruba třetinu veškeré elektřiny vyrobené v Česku. Loni dodaly Dukovany a Temelín do přenosové soustavy 30,73 terawatthodiny (TWh) elektřiny, meziročně o tři procenta více. Téměř tak vyrovnaly dosud rekordní rok 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 TWh energie.