Obnovitelné zdroje

Chytré sítě zajistí bezpečné dodávky elektřiny

V Česku pomalu roste podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů. Hlavní zlom nenastane díky dotacím, ale proto, že se investice do obnovitelných zdrojů a decentralizace vyplatí ekonomicky. Důležitou roli bude hrát umělá inteligence. Myslí si to Stanislav Chvála, generální ředitel Nano Energies a jeden z hostů podcastu Energie bez emisí.

Důležitou roli v decentralizaci budou hrát distribuční společnosti. Velké obnovitelné zdroje jsou často připojené do nadřazené soustavy. Většina investic do obnovitelných zdrojů, kterou máme před sebou, bude směřovaná právě tímto směrem. A také do chytrých sítí.

Čím více obnovitelných zdrojů se do sítě zapojí, tím hlubší bude muset být vhled do aktuální situace v síti, aby se předešlo problémům. Instituce zodpovídající za to, aby nedošlo například k úplnému blackoutu, budou potřebovat naprosto přesně vědět, jaká je ve kterém místě spotřeba a jestli se někde nevyrábí elektřiny více, nebo naopak méně, než je potřeba. Vývoj v této oblasti nastal, ale to hlavní máme teprve před sebou, je přesvědčený Chvála.

„Aby se energetika dostala do požadovaného stavu, musí být chytrá. Sítě v Česku fungují dnes tak, že máte hromadu drátů a „hloupých“ elektroměrů, které přijde jednou ročně někdo fyzicky odečíst. Chytrá síť musí mít v každý moment vhled do jakéhokoliv bodu sítě a rozhodovat se na základě dat,“ je přesvědčený Chvála.

Z toho důvodu bude mít v energetice velice důležitou roli umělá inteligence. Ta se v současnosti testuje. Aby ale dokázaly neuronové sítě předpovídat situaci a reagovat, musí mít natrénováno na značném množství dat. Oproti například finančnímu sektoru ale nejsou data v energetice tak rozsáhlá.

Podcast projektu Energie bez emisí přináší rozhovory s výraznými a inspirativními osobnostmi a odborníky ze světa bezemisní energetiky, obnovitelných zdrojů i nových technologií. Pustit si nás můžete na Spotify, YouTube, Podcastech Google a Anchoru.

Novinky v oboru