Čínské ministerstvo životního prostředí zveřejnilo nejnovější údaje o tom, jak se daří snižovat emise a bojovat s klimatickou změnou. Čínský klimatický plán počítá s tím, že bude od roku 2030 snižovat emise skleníkových plynů a do roku 2060 dosáhne klimatické neutrality.
Podle letošní zprávy se emise v čínské ekonomice v roce 2022 snižovaly. Klesala spotřeba uhlí a naopak obnovitelné zdroje vyrobily okolo čtvrtiny spotřebované energie. Ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě zároveň uvedlo, že je Čína připravená spolupracovat s mezinárodním společenstvím na snižování dopadů klimatické změny.
To je důležitý signál směrem ke globálnímu klimatickému summitu COP 28, který proběhne koncem listopadu ve Spojených arabských emirátech. Mezi hlavní témata bude patřit i financování klimatických opatření a také přijetí nových závazků. Podle prvního globálního hodnocení totiž svět stále není na trajektorii, která by dávala naději na to, že se podaří udržet nárůst teploty na planetě alespoň pod 2°C.
Čína patří mezi největší globální emitenty skleníkových plynů, ale pouze v absolutních číslech, v přepočtu na obyvatele ji překonávají i některé evropské státy. Postavení čínské ekonomiky také nenese zátěž historických emisí z počátku 20. století. Skleníkové plyny přitom v atmosféře zůstávají stovky let, počátky průmyslové revoluce a expanze fosilních paliv z minulých dekád se tak stále “počítají”.