Obnovitelné zdroje

Co zdražilo energie v Česku? Plyn a fosilní paliva, ukazuje analýza

Co stojí za extrémním nárůstem cen energií v Česku? Nová analýza společnost Ember ukazuje, že ceny vystoupaly kvůli zemnímu plynu a vysoké závislosti na fosilních palivech.

Od srpna do října vyrostla cena elektřiny v Česku o 140 %. To zcela kopíruje vývoj ceny zemního plynu a uhlí. Naopak platby za emise CO2 byly ve stejném období zhruba konstantní.

Made with Flourish

Graf ilustruje vývoj cen fosilních paliv a plateb za emise CO2.

Stejné závěry nad tržním vývojem cen dělá například i Viktor Hanzlík, partner konzultační společnosti McKinsey v České republice. “Když přeložím anglický výraz ‘perfect storm’, ceny energií tlačí nahoru perfektní bouře několika faktorů. Mimo jiné minulá zima, která byla studenější v EU i v Rusku, tím došlo k většímu vyčerpání zásob plynu, než je obvyklé. V Rusku bylo také několik havárií na infrastruktuře, což vedlo k omezení dodávek plynu. Po plynu je také velká poptávka v Asii,” vyjmenovává Hanzlík dílčí důvody, které vedly k eskalaci cen.

Poslechněte si víc v našem podcastu

Podle analýzy společnosti EMBER je pro Českou republiku rizikové, aby i nadále udržovala vysoký podíl fosilních paliv v energetickém mixu. “Energie ze solárních a větrných elektráren nepodléhá cenovým výkyvům, náklady na výrobu elektřiny z těchto obnovitelných zdrojů v posledních letech dramaticky klesly,” píší autoři studie.

Všímají si také, že podle aktuálního českého energeticko-klimatického plánu má být Česká republika na fosilních zdrojích závislá ještě poměrně dlouho. Podíl obnovitelných zdrojů u nás má být jeden z nejnižších v Evropě. Podle modelů, které pro Česko sestavili autoři studie, by však pro tuzemskou ekonomiku vyšel nejvýhodněji přesný opak. Tedy rychlé snížení podílu fosilních paliv, která se prodražují, a co největší zapojení obnovitelných zdrojů.

S tím souhlasí i Viktor Hanzlík z McKinsey. “Součástí problému je i to, že Evropě velmi klesá výroba vlastního plynu, ať už ve Velké Británii, nebo v Nizozemí. V Groningenu se omezuje výroba a EU není ve výrobě plynu soběstačná. Obnovitelné zdroje naopak vyrobit umíme.”

Celá studie od společnosti EMBER je k dispozici zde, i s odkazy na jednotlivé zdroje.

Novinky v oboru