Podle nových odhadů se celosvětové emise oxidu uhličitého z fosilních paliv v letošním roce zvýšily o 4,9 %. V roce 2020 se přitom snižovaly v důsledku šíření pandemie a ekonomických lockdownů. Organizace Global Carbon Project (GCP) předpokládá, že v roce 2021 dosáhnou emise z fosilních paliv 36,4 miliardy tun ekvivalentu CO2, což je jen o 0,8 % méně než jejich předpandemické maximum – 36,7 tun.
Výzkumníci z GCP ve své nové – prozatím nerecenzované – studii uvádějí, že jistý nárůst produkce emisí CO2 v roce 2021 očekávali. Může za to zejména restart světové ekonomiky po pandemii Covidu-19. Ta totiž v roce 2020 vedla k poklesu emisí o 5,4 % a dalo se očekávat, že s oživením ekonomiky produkce CO2 zase porostou. Nárůst však byl větší, než předpokládali. Nyní autoři studie předvídají opětovný nárůst produkce fosilních paliv na téměř rekordní úroveň.
Studie zároveň přehodnocuje historické emise ze změn ve využívání půdy (odlesňování, rozšiřování zemědělství, těžby nebo průmyslu). Zdá se, že emise vyprodukované při využívání půdy za poslední dva roky by mohly být jen poloviční, než se dosud myslelo, a v průměru o 25 % nižší za poslední desetiletí. V důsledku toho studie GCP odhaluje, že celková globální produkce CO2 mohla být v posledním desetiletí fakticky stejná.
Studie zapracovává aktualizaci základních údajů o využití půdy, které snižují odhady rozšiřování obdělávané půdy, a to zejména v tropických oblastech. Emise ze změn ve využívání půdy podle nových údajů klesají v posledním desetiletí přibližně o 4 % ročně, zatímco podle předchozích předpokladů se zvyšovaly o 1,8 % ročně. Autoři však upozorňují, že tento trend je třeba ještě potvrdit.
Ze studie rovněž vyplývá, že Čína i Indie v roce 2021 překonaly svá emisní maxima z roku 2019. Čínské emise vzrostly mezi lety 2019 a 2021 o 5,5 % a indické o 4,4 %. Obzvláště velký podíl na celosvětovém oživení produkce emisí mělo využívání uhlí Čínou, k čemuž nejvíce přispěly sektory energetiky a průmyslu.
Ačkoliv emise z využívání uhlí, ropy a plynu během pandemie klesly, nyní už emise uhlí i plynu stihly svoji pre-pandemickou úroveň překonat. Emise CO2 z plynu vzrostly v letech 2019-2021 o 2 % a emise uhlí o 1 %. Emise ropy zůstávají přibližně 6 % pod úrovní roku 2019 a toto trvalé snižování je jedním z hlavních důvodů, proč celková produkce CO2 v roce 2021 nezaznamenala nový rekord.
Nově získané údaje podle studie podstatně revidují chápání vědců ohledně trajektorií globálních emisí za poslední desetiletí. Pokud by se potvrdily všechny nové hypotézy, znamenalo by to, že globální emise CO2 byly v posledních 10 letech stabilní, ne-li mírně klesající. Klesající emise z využívání půdy však vyvážily rostoucí emise CO2 z fosilních zdrojů a není zaručeno, že tyto trendy budou pokračovat i v budoucnu.