Přípravy na podzimní klimatický summit v Egyptě vrcholí. Diplomaté z celého světa mají za sebou několik týdnů náročných diskusí o podobě finančního nástroje, kterým má ekonomicky vyspělejší část světa pomoct chudším zemím k dekarbonizaci a udržitelnému rozvoji. Jednání se konala v německém Bonnu a zatím uspokojivý výsledek nepřinesla.
K finanční pomoci se vyspělé státy zavázaly na loňském jednání v Glasgow. Je to vlastně součást stejné dohody, jako té, kterou se státy zavázaly snížit vlastní emise skleníkových plynů. Méně vyspělé země mají za tímto účelem dostat dodatečné finanční prostředky. Jenže se zatím nedaří najít dohodu na tom, o kolik peněz má jít, kdo je zaplatí a jakou formou budou poskytnuté.
Zatímco rozvojové země a některé neziskové organizace kritizují, že dosavadní návrhy jsou příliš obecné, zástupci vyspělých zemí se hájí tím, že mechanismus financování klimatických investic musí stát na vzájemné důvěře.
Právě takzvané klimatické financování má být hlavní agendou letošního summitu při Rámcové úmluvě o změně klimatu pod OSN, který proběhne v listopadu v egyptském Šarm aš-Šajchu. Na takzvaném COP27 se znovu sejdou představitelé z celého světa, mimo jiné budou také hodnotit, jak se daří naplňovat vlastní závazky ve snižování emisí. K nim se v různé podobě v posledních letech zavázaly i státy jako Čína, Brazílie nebo Indie.