Dekarbonizace

Světová klimatická konference v Česku nejspíš nebude

Začaly přípravy celosvětového klimatického summitu COP 28, který proběhne na podzim ve Spojených arabských emirátech. Diplomaté z celého světa se sešli v německém Bonnu, aby projednali agendu a základní podmínky organizace. Ke shodě mají ale ještě daleko.

Zatímco státy Evropské unie, USA, Kanada, některé latinskoamerické země nebo třeba aliance malých ostrovních států hodně usilovaly o to, aby bylo hlavním tématem snižování emisí CO2, blok zemí vedený Čínou, Indií nebo Saudskou Arábií preferoval spíš otázku globálního financování klimatických opatření. Agenda tak zatím pevně stanovená nebyla.

Shodu nenašli diplomaté ani na praktických organizačních věcech, například na tom, která země bude hostit summit v příštím roce. Zájem měly některé evropské státy, včetně Buhlarska nebo České republiky. Rusko ale kategoricky vylučuje, aby se klimatický summit konal v Evropě. Rusko je smluvní stranou globální rámcové úmluvy o změně klimatu a svým hlasem tak může kandidaturu zemí zblokovat.

Jasno je zatím jen v omezení vlivu soukromých hráčů

Uspokojivé výsledky tak zatím přineslo jen jednání o tom, za jakých podmínek budou na konferenci vpuštěni představitelé fosilních firem a jejich lobbisti. Minulé zasedání v Egyptě se totiž neslo ve stínu kritiky za velmi laxní postup vůči podobným jednotlivcům. Letos by měli podléhat přísnějším pravidlům registrace i možnosti zapojení.

Každoroční klimatická konference je oficiálním nástrojem, jak řídit a koordinovat závazky z mezinárodních klimatických smluv včetně takzvané Pařížské dohody z roku 2015. Tu podepsaly prakticky všechny státy světa a zavázaly se tak udělat maximum pro udržení nárůstu teploty na planetě pod 2 °C.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru