Na Kubě došlo v říjnu k rozsáhlému výpadku elektřiny, který postihl celý ostrov. Vláda se pokusila rychle obnovit dodávky elektřiny, ale dlouhodobé problémy přetrvávají. Co přesně stojí za tak rozsáhlým kolapsem?
Příčinou výpadku jsou hlavně staré a neudržované elektrické sítě a elektrárny. Svůj podíl na tom mají i zastaralé technologie používané k výrobě elektřiny. Používá se významně ropa a zemní plyn, které ale Kuba musí nákladně dovážet ze zahraničí.
Jenže Venezuela, která do země tradičně energetické komodity dováží, snížila své dodávky letos asi o polovinu, aby pokryla své vlastní domácí potřeby. A nepomohli ani další tradiční dodavatelé, Rusko a Mexiko, kterým v tom zase bránily domácí rozpočtové problémy — svůj export potřebovali prodat dráž, než na kolik vycházela kupní síla kubánské ekonomiky.
Dalším zdrojem komplikací jsou chybějící náhradní díly, na které částečně dopadají i sankce USA, nebo nízká efektivita kubánských úřadů, které jsou pověstné korupcí. Chudý latinskoamerický ostrov se tak zahalil do tmy.
Takzvaný “blackout”, tedy plošný výpadek elektřiny, znamenal v podmínkách Kuby například výpadky v dodávkách vody, nedostupnost potravin nebo i zvýšené zdravotní problémy v důsledku horka. Potíže se mohou negativně podepsat na cestovním ruchu nebo naopak na ještě větší emigrační vlně.
Kubánská vláda plánuje svůj energetický systém modernizovat, zbavit se dovozní závislosti na ropě a plynu a místo toho investovat do obnovitelných zdrojů nebo vlastní těžby ropy na svém území.