Podíl obnovitelných zdrojů na české spotřebě by měl do roku 2030 dosáhnout 30 %. Navrhuje to Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Ministerstvem životního prostředí. Závazek je součástí novely Vnitrostátního klimaticko-energetického plánu, od kterého se bude odvíjet energetická i klimatická politika Česka v příštích 25 letech.
Plán pokrývá řadu oblastí, včetně otázky energetických úspor a renovací budov, přechodného využívání plynu nebo útlumu využití uhlí. Celkově má česká ekonomika směřovat ke klimatické neutralitě v roce 2050. Podobné plány vytvářejí všechny evropské státy, je to součást dohodnutého postupu, jak naplnit společný evropský závazek z celosvětové Pařížské dohody.
První vnitrostátní plán tak odsouhlasila ještě předchozí vláda v roce 2020. K novelizaci plánu probíhala veřejná konzultace a další se ještě otevře poté, co se dokument připraví pro projednání s Evropskou komisí.
Nová perspektiva pro jádro
Na vnitrostátní plán navazuje i novelizovaná Státní energetická koncepce, která se prozměnu důrazněji věnuje úloze jaderné energetiky. Podle hodnocení zdrojové přiměřenosti českého operátora přenosové sítě ČEPS se bude Česká republika během druhé poloviny 20. let transformovat z exportéra elektřiny na dovozce, v důsledku odstavení uhelných elektráren totiž ubude až 10 GW instalovaného výkonu.
Státní energetická koncepce řeší, jak to v další dekádě znovu zvrátit. Stanovuje totiž výhled energetiky do roku 2050 se zohledněním dekarbonizačních závazků. Podle MPO bude základem českého energetického mixu jaderná energetika. Očekává se, že její podíl na celkové energetické produkci se bude postupně zvyšovat. Cílem je dosáhnout zhruba 50% podílu jaderné energie na výrobě elektřiny do roku 2050 a rozšířit využití tepla z jaderných elektráren pro další města.
Aktualizovaná koncepce počítá s plány na výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech, dalších jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín, a také zařazení malých a středních modulárních reaktorů do energetického mixu ČR. Tyto reaktory by mohly právě nahradit odstavované uhelné teplárny a hrát důležitou roli v průmyslových aplikacích.
Tomu odpovídají i současné kroky tuzemského energetického lídra a provozovatele jediných jaderných elektráren na českém území, Skupiny ČEZ. Ta se souhlasem MPO zahájila tendr na výstavbu nového jaderného zdroje v Jaderné elektrárně Dukovany s plánovaným uvedením do provozu v roce 2036. Další jaderné zdroje v lokalitách Dukovany a Temelín jsou v procesu přípravy a hodnocení.
Příležitost pro mladou generaci
Co ale koncepce ani plány neřeší, a může se brzo ukázat jako “úzké hrdlo” celé dekarbonizační taktiky, to je dostatek kvalifikovaných pracovních sil pro novou energetiku. Budou pravděpodobně potřeba tisíce odborníků s technickým vzděláním v oblasti elektrotechniky, energetiky, strojírenství, stavebnictví a dalších oborech potřebných pro výstavbu i provoz nových elektráren.
„Jde o obrovskou příležitost pro současné i budoucí studenty, kteří se rozhodují o svém studijním oboru a profesním směřování,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že to kvalifikovaní a cenní experti budou mít zásadní vliv na rozvoj a úspěch jaderné energetiky a energetické bezpečnosti v ČR, ať už jako zaměstnanci investora a provozovatele nebo v rámci firem dodavatelského řetězce. „Jejich perspektiva je stabilní a dlouhodobá a mohou očekávat nadprůměrné mzdové ohodnocení, které je pro sektor jaderné energetiky typické,“ dodává ministr.