V dubnu ČEZ oznámil vizi nové ekologičtější teplárny v Dětmarovicích i dohodu s Orlovou a Bohumínem na dlouhodobých dodávkách tepla pro téměř 15 tisíc domácností. O čtyři měsíce později už je výstavba zdrojů tepla v plném proudu. Prvním hotovým objektem bude ještě letos regulační stanice plynu. Výstavba biomasové kotelny a kotelny kogeneračních jednotek započne příští rok na jaře. Nová dětmarovická teplárna zahájí provoz na konci roku 2026.
V následujících dvou letech vyrostou v Dětmarovicích nové nízkoemisní zdroje: 8 MWt biomasová kotelna, dvě 11 MWt kogenerační jednotky a záložní a špičková plynová kotelna o výkonu 3 x 9 MWt. První objekty se již nyní realizují.
„Není na co čekat, můžeme stavět. Díky novým zdrojům tepla zachováme funkční systém centrálního zásobování teplem, který teď modernizujeme a ekologizujeme. Jsme dohodnuti s městy Orlová a Bohumín na dlouhodobé dodávce tepla do roku 2040. Vybráni jsou také vítězové výběrových řízení na dodavatele kogeneračních jednotek, biomasové kotelny a centrální elektrické stanice,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO a předseda dozorčí rady ČEZ Teplárenská Kamil Čermák.
Modernizace teplárny přispěje ke zlepšení životního prostředí. Emise CO2, síry, dusíku a tuhých znečišťujících látek se odhadem sníží o 94 až 98 %.
„Jako první v plánu výstavby přichází na řadu regulační stanice plynu. Na základovou desku o rozměrech 23 x 9 metru byla umístěna nová ocelová konstrukce, a právě probíhají závěrečné práce na opláštění objektu. Současně probíhá betonáž první opěrné stěny včetně základových patek pro nejdelší potrubní a kabelový most,“ říká generální ředitel ČEZ Teplárenská Rostislav Díža.
Novou teplárnu doplní záložní a špičková 18 MWt plynovou kotelna, která už v lokalitě funguje druhým rokem.
ČEZ v Moravskoslezském kraji průběžně ekologizuje teplárenství a buduje tu centrum moderní energetiky prostřednictvím společnosti ČEZ ESCO. Prvním ekologizovaným zdrojem za téměř 140 milionů korun byla teplárna Vítkovice, kde dva původní černouhelné kotle nahradila plynová kotelna se třemi kotly a kogeneračními jednotkami. Letos tu přestavba pokračovala spuštěním bateriového úložiště o výkonu 10 MW, které přispívá ke stabilizaci energetické sítě v regionu.
ČEZ ESCO v Moravskoslezském kraji zaměstnává více než 500 lidí, sídlí tu klíčové dceřiné společnosti ČEZ Energetické služby a ČEZ Energo. V kraji funguje také firma Envez, společný podnik ČEZ ESCO a statutárního města Havířov, jehož cílem je modernizace teplárenství a energetiky v Havířově s důrazem na využívání obnovitelných zdrojů a chytrých technologií. Dceřiná společnost ENESA také pro Havířov připravuje historicky největší městský energeticky úsporný projekt na Moravě.
Do roku 2040 chce ČEZ investovat v Moravskoslezském kraji desítky miliard korun v rámci výstavby nových ekologických zdrojů elektřiny a tepla. Rozvoj moderní energetiky v kraji přinese nová pracovní místa, kde naleznou uplatnění zaměstnanci končících uhelných provozů. Tento cíl je v souladu s plánem vlády na transformaci uhelných lokalit na nízkoemisní v souvislosti s postupným ukončením využívání uhlí v energetice.