Nejistota nad dodávkami ruského plynu, nebo náhrady za něj, vede k očekávání vyšších cen energií po většinu letošního roku. Proto se firmy i domácnosti poohlížejí po možnostech, jak snížit svou energetickou spotřebu.
Ne vždycky to musí znamenat, že člověk obětuje kus svého pohodlí, bude méně svítit nebo topit. Často je prvním krokem prostě omezení té části energie, která se kvůli neúspornému řešení prostě “vyplýtvá”.
Princip energetických úspor
Ačkoliv často slyšíme rady typu “snížit teplotu o 1 stupeň”, princip energetických úspor nebo energetické efektivity nespočívá v tom, že se sníží užitek, který nám použitá energie přinesla. Když chceme, aby za nás energie odvedla nějakou práci, musíme vzít do úvahy dvě hodnoty. Ta první je, kolik energie je potřeba na jednoduše řečeno “uvedení do chodu”. A ta druhá, kolik energie bylo skutečně potřeba na vykonání dané práce. Energetické úspory jsou o tom, že se tyhle dvě hodnoty maximálně přiblíží. Jinými slovy, že se maximum vynaložené energie použije jako skutečně účinná energie a “neztratí” se někde v procesu. Právě s tím umí digitalizace docela pomoct.
Řízená spotřeba
Manuální rozsvěcení, topení, ale třeba i větrání nebo nabíjení spotřebičů zpravidla není nejefektivnější. Je to dané tím, že otevřít okno jdeme až v momentě, kdy je nám horko, ne o těch několik chvil předtím, kdy by bývalo stačilo vypnout topení. Nemáme mentální kapacitu přemýšlet nad tím, jestli zrovna teď musí běžet pračka i sporák nebo kotel. Tohle všechno umí vyřešit automatizovaný systém řízení spotřeby. Díky propojení spotřebičů napřímo si systém sám vyhodnotí data o jejich využívání a majitel může jen zadat, jaké chce optimální výsledky – jakou chce teplotu, kdy chce jít spát a kdy naopak potřebuje, aby všechno bylo 100% připravené k využití.
Řízená výroba
Funguje to elegantně ve spojení s vlastním zdrojem energie, například fotovoltaikou s akumulací. V takovém případě se systém naučí nejen počítat s tím, co doma děláte, ale i s tím, jak vypadá obvyklý výkon a kdy se dá energie na co použít. Samozřejmě je optimální spojit výrobu elektrické energie s tou tepelnou, třeba skrze kolektory.
Řízená síť
Něco, na co už jako běžný spotřebitel nedosáhnete, je přenesení myšlenky chytrého řízení do celé sítě. Takzvané smart grids vycházejí z představy velmi podobné tomu, co platí o výše zmíněných úsporách v domácnosti. Pokud máme do sítě připojené velké množství zdrojů a spotřebičů, co kdyby automatizovaný digitální systém vydával v reálném čase impulsy typu “teď se bude vyrábět” a “teď se chvíli nevyrábí, půjčíme si energii z nabitých připojených zařízení” a tím stabilizoval síť? Tomuto principu se říká agregovaná flexibilita a kromě velkého množství připojených zdrojů by vyžadoval také značné investice do modernizace přenosové sítě.
Na druhou stranu, je to řešení, které má asi největší potenciál přispět k celkové optimalizaci energetické spotřeby, aniž by kdokoliv musel obětovat byť jen jediný teplotní stupeň v místnosti.