Jaderná energetika

Belgické jaderné reaktory míří k prodloužení

Belgie pokračuje v plánech na prodloužení činnosti svých jaderných reaktorů. Premiér Alexander De Croo a ministryně pro energetiku Tinne Van der Straeten podepsali záměr, podle kterého mají elektrárny Doel 4 a Tihange 3 dodávat elektřinu za výhodnou cenu belgické pobočce koncernu ArcelorMittal. Kontrakt má trvat deset let a přesáhne tak období dosavadní životnosti obou bloků.

Jde o metodu takzvaného PPA — power purchase agreement, v podstatě dlouhodobého odběru energie za garantované ceny (nebo cenové rozpětí). Podle analytiků povede krok belgické vlády také k tomu, aby se podobné řešení zvolilo i pro výstavbu a provoz nových větrných parků. 

ArcelorMittal chce čistou a levnou energii v Belgii využít pro rozsáhlý projekt dekarbonizace výroby oceli, jehož součástí jsou energetické úspory, snížení emisí a jejich ukládání a zároveň elektrifikace celého provozu. Vládní garance má nejspíš přesvědčit vedení holdingu, že právě belgické závody jsou vhodnou lokalitou pro nové investice — konkurenční projekt by se totiž mohl realizovat ve Francii, která už pro takový případ nabídla grant.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru