Dekarbonizace

Domácnosti i firmy dostanou peníze na zateplení i energetické úspory

Ministerstvo životního prostředí plánuje v nejbližší době finančně podpořit výměnu minimálně 150 000  technologicky nevyhovujících kotlů, 50 000 instalací nových fotovoltaik v domácnostech, alespoň 1300 renovací bytových domů, zateplení v případě 14 000 rodinných domů a výstavbu 1600 nových úsporných rodinných domů. Alespoň s tím počítají již vypsané výzvy v programu Nová zelená úsporám a kotlíkových dotacích.

Reálně ale podpořených projektů může být ještě víc. “Pokud bude ze strany žadatelů zájem a trh to pojme, jsme připraveni toho pokrýt daleko více a podpořit každou správně podanou žádost,” uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Zatímco program Nová zelená úsporám je spravovaný centrálně, kotlíkové dotace jsou rozdělované domácnostem v jednotlivých krajích. Podpora je zatím ve stadiu příprav. Kraje už několik měsíců zjišťují potenciální zájem žadatelů na svém území a na základě tohoto průzkumu bude vyčleněná částka. Peníze půjdou z evropských fondů, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí.

Ministryně životního prostředí také ohlásila, že se vládní programy opět zaměří na energetické úspory a dekarbonizaci. Podpora se bude týkat znovu i firem. “Chceme znovu nastartovat například podporu fotovoltaiky, kde máme dluh zejména v instalacích na střechách třeba průmyslových objektů nebo běžných domů. Těchto instalací slibujeme do roku 2025 minimálně na sto tisíc střech.”

Další dotace nabízí stát lidem v rodinných i bytových domech na zateplování, na využívání dešťové vody a na nové zdroje vytápění, a to nejen na kotle, ale i na tepelná čerpadla, na solární ohřev vody a na zelené střechy nebo stínění domů.

Peníze na podporu domácností i firem pocházejí z evropských zdrojů, konkrétně z peněz, které státy utrží za dražby emisních povolenek, z Národního plánu obnovy nebo právě klasických kohezních fondů. V Operačním programu Životní prostředí bude k dispozici 61 miliard korun do roku 2027. 

Zhruba polovina peněz bude směřovat do snižování emisí skleníkových plynů, obnovitelných zdrojů energie a adaptace na změnu klimatu. Další peníze půjdou na dostupnou pitnou vodu, posilování ochrany přírody a zachování biologické rozmanitosti i zelené infrastruktury v městských oblastech.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru