Plyn a teplo

Evropa chystá jasná pravidla pro zelený vodík

Evropská komise představila návrh nových pravidel pro nízkoemisní vodík. Ten bude mít do budoucna zřejmě široké využití od plynárenství přes průmysl až po dopravu. V pravidlech jde o to, jak započítávat jeho uhlíkovou stopu. Vodík se totiž může vyrábět elektrolýzou, a pak záleží na tom, jak čistý je vstupní elektroenergetický mix.

Nová pravidla počítají s tím, že budou tři možné přístupy, jak vodíkové emise spočítat. První metoda zahrnuje emise z celého národního elektroenergetického mixu. Podle ní budou mít výhodu státy jako Francie či Česko, které mají vysoký podíl jaderné energie – jádro je totiž nízkoemisní zdroj. 

Podle druhé metodiky si naopak polepší státy s vysokými přebytky z obnovitelných zdrojů. Vodík bude ale prokazatelně muset pocházet z energie, kterou nebylo možné poslat do sítě, aby jeho výroba nenarušovala potřebné dodávky elektřiny. Třetí přístup potom zohledňuje regionální energetické mixy, může se uplatnit třeba v severnějších částech Evropy, kde je hodně větrných elektráren na moři.

V každém případě bude muset nízkoemisní vodík prokázat, že jeho uhlíková stopa je maximálně 30% vůči palivu, které nahrazuje. V první fázi tak bude mít nejspíš snadnou cestu do průmyslových provozů, kde může sloužit místo stávajících uhelných a jiných fosilních zdrojů. Evropská komise má v plánu v nejbližších letech ustavit kompletní výrobní, dodavatelský a obchodní řetězec vodíkového hospodářství, v Německu před víc než rokem začala fungovat také první vodíková burza.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.



Novinky v oboru