Jaderná energetika

Jadernou energetiku chystá oživení, věří francouzská EDF

Francouzská energetická firma EDF očekává oživení zájmu o jadernou energetiku v Evropě. Společnost se uchází o výstavbu nových jaderných bloků v Česku, Nizozemí, na Slovensku, v Bulharsku i Slovinsku. Chce zapracovat také na vnitřních změnách, v reakci na kritiku, že některé projekty v uplynulých letech nedokončila včas.

Francouzská EDF patří k největším provozovatelům jaderných elektráren v Evropě, jen v samotné Francii jich spravuje 56. Patří také k uchazečům, kteří mají zájem o dostavbu Dukovan. V řadě evropských zemí jí ale konkuruje například americký Westinghouse.

Pro EDF by přitom nové zakázky znamenaly další ekonomický rozvoj. Má také nebývalou podporu ze strany francouzské politické scény, nedávná návštěva prezidenta Macrona je toho důkazem. Zvýšený zájem politiků nejspíš souvisí se zpožděním, které nabíraly v poslední době některé investiční projekty EDF v zahraničí. Zpožděné zakázky přitom ovlivňují i mezinárodní image celé země.

Pověst francouzské energetiky utrpěla během energetické krize, místo aby tamní reaktory pomáhaly vykrýt chybějící zemní plyn, čelily rozsáhlé odstávce kvůli technickým problémům a nedostatku vody. 

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru