Do plovoucího terminálu v nizozemském Eemshavenu dorazil koncem září první tanker s kapalným plynem. Loď s názvem Gaslog Georgetown převezla 170 000 metrů krychlových LNG (odpovídající 100 milionům kubických metrů v plynném skupenství) z LNG terminálu Sabine Pass, který se nachází v Mexickém zálivu na hranici států Louisiana a Texas.
LNG pochází od společnosti Cheniere, která je významným vývozcem zkapalněného zemního plynu a figuruje v žebříčku největších amerických společností Fortune 500.
„Jsme rádi, že i po zprovoznění terminálu pokračujeme rychlým tempem kupředu a že do přístavu dorazila naše první loď s LNG. Další dva tankery s plynem určeným pro Česko připlují během října a následně budeme pokračovat tempem dvě až tři lodě měsíčně. Jde o významný krok pro energetickou bezpečnost České republiky a důležitou pojistku pro případ, že by k nám do Česka přestal téct plyn od jiných dodavatelů,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Začátkem týdne zakotvil v nizozemském přístavu Eemshaven první tanker s nákladem plynu z USA pro Česko. 170 000 kubíků LNG už bylo přečerpáno do terminálu a plyn začne brzy proudit do plynárenské soustavy.
Podívejte se na video od @Gasunie z příjezdu lodi do přístavu: pic.twitter.com/IsmIrPpOXp— Skupina ČEZ (@SkupinaCEZ) September 23, 2022
Náklad připlul na tankeru Gaslog Georgetown, dlouhém 293 metrů a širokém 46 metrů, který byl spuštěn na vodu v roce 2020.
„Jsme připraveni udělat vše, co je v našich silách, abychom Evropě pomohli s dodávkami energie teď i v budoucnu. Tento milník nastává v současné kritické době, ale je zároveň výsledkem dlouhodobé spolupráce vlád Spojených států a České republiky, stejně jako vztahu, který Cheniere navázala s ČEZ a českými ministerstvy průmyslu a zahraničních věcí. Těšíme se na pokračování dialogu s našimi českými partnery o tom, jak může LNG od Cheniere pomoci České republice splnit její cíle v oblasti energetické bezpečnosti a ochrany klimatu v nadcházejících letech a desetiletích,“ uvedl Anatol Feygin, výkonný viceprezident a obchodní ředitel společnosti Cheniere.
Terminál pomohl uvolnit atmosféru na napjatém trhu
Terminál v Eemshavenu je první zařízení svého druhu spuštěné v Evropě od letošního února, kdy začala válka na Ukrajině. LNG terminál se tak podařilo připravit a zprovoznit v rekordním čase během několika měsíců.
Spuštění LNG terminálu v Eeemshavenu pozitivně ovlivnilo i ceny na napjatém evropském trhu. Seniorní analytik thinktanku Bruegel zařadil zprovoznění terminálu mezi čtyři klíčové faktory, které vedly k poklesu ceny plynu z téměř 350 EUR/MWh pod 200 EUR/MWh.
EU gas price has dropped since Aug peak due to:
1⃣Price-induced demand reduction;
2⃣High deliveries of LNG (eg new Eemshaven terminal);
3⃣Storage refilling operations nearing completion;
4⃣Expectations on the EU emergency measures front.
However, price remains x7 usual levels. pic.twitter.com/0wqPZ7HqZx— Simone Tagliapietra (@Tagliapietra_S) September 19, 2022
Zařízení umožní dodat až osm miliard kubíků plynu ročně, z toho tři miliardy jsou určeny pro Českou republiku, což je objem rovnající se přibližně třetině české roční spotřeby.
Terminál tvoří dvě plavidla, Golar Igloo a Eemshaven LNG, umožňující skladování a zpětné zplyňování (FSRU). Vedle ČEZ si kapacity v terminálu vyblokovaly další známé energetické společnost, nizozemský Shell a francouzská Engie.Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se Skupinou ČEZ zajistilo již dříve jak pronájem části kapacity v novém terminálu, tak i cesty pro přepravu plynu do Česka.