Dekarbonizace

Právo na víc tarifů i ochrana před odpojením. Komise navrhuje lepší ochranu zákazníků

Evropská komise navrhuje posílit ochranu zákazníků při dodávkách energií. Nově by mělo v celé Evropě platit, že dodavatelé elektřiny, plynu a tepla nebudou moct zákazníky “odstřihnout” bez toho, aby měla domácnost zajištěný přísun energií odjinud. Zákazníci by také měli mít možnost uzavírat víc smluv s různými dodavateli na různé aktivity. 

Například pokud mají domácí fotovoltaiku, mohli by na odprodej či sdílení elektřiny mít speciální tarif s jinou společností, než je ta, se kterou mají uzavřenou smlouvu na běžný odběr. Díky tomu by tak domácnosti a malé podniky mohli mít jak smlouvy s pevnou cenou, tak možnost využívat výhodné spotové ceny na burze.

Dalším opatřením by měl být “krizový strop”, který by se aktivoval v případě, že by na trhu s elektřinou opět došlo k prudkému růstu cen. Podobný mechanismus platí celoevropsky už v současné situaci, jde ale o dočasné řešení do konce roku. Pokud by návrh Evropské komise prošel, staly by se cenové stropy naopak trvalým opatřením, které by se aktivovalo automaticky v čase krize.

Pro domácnosti by podle návrhu také měly být dostupnější tarify s fixovanou cenou, a to na několik let dopředu. S tím souvisí i nová povinnost pro dodavatele a obchodníky s energiemi. Nově budou muset doložit, že pro své zákazníky mají skutečně nakoupenou energii, kterou jim podle smluv mají dodat, a to za cenu, která odpovídá tomu, co mají zákazníci ve smlouvě.

Už žádná Bohemia Energy

Takové opatření by znamenalo, že už se nebude moct opakovat například příběh české Bohemia Energy. Ta totiž měla model postavený na tom, že pro zákazníky nakupuje jen v krátkém časovém předstihu, ačkoliv její klienti s ní měli smlouvy na rok i déle. Neměla pro ně tedy zajištěné energie, které se jim smluvně zavázala dodat. 

Když pak začaly ceny elektřiny na trhu stoupat, Bohemia Energy vrátila licenci na obchod s elektřinou a skoro milion odběrných míst se ocitl v režimu dodavatele poslední instance, což v některých případech znamenalo nárůst výdajů za energie o stovky procent.

Návrh Evropské komise nyní řeší ministři pro energetiku v jednotlivých členských státech, zabývat se tím bude i Evropský parlament. Podle řady politiků by bylo ideální, kdyby lepší ochrana spotřebitelů začala platit už do konce tohoto roku a plynule tak nahradila současné provizorní cenové stropy.

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru