Inovace v energetice

Největší elektrický bagr nastupuje na šichtu v dole

Vývojáři elektromotorů si mohou připsat další viditelný úspěch. Do práce se totiž pustil zatím největší bagr poháněný čistě elektrickou energií. Deset metrů široký a 9,7 metrů vysoký stroj typu Komatsu od Mitsubishi nastoupil na šichtu v dole nedaleko amerického Princetonu.

Zařízení váží kolem 800 tun a jeho jednotlivé díly byly speciálně vyrobené v Německu. Mělo by ustát i ty nejextrémnější podmínky, se kterými se v dole dá počítat. Bagr má dva hlavní pohony, každý s vlastní převodovkou. Hydraulika s otevřeným okruhem zajišťuje maximální účinnost chlazení a filtrace. Podvozek má samonastavitelné pásy, které zvládnou 50% stoupání. Zařízení se pohybuje rychlostí 2,4 km/h. 

Jde zatím o největší elektrický bagr na trhu, který má pomoct k dekarbonizaci celého důlního provozu v areálu vlastněném firmou Hudbay Minerals. Ta chce snížit své emise jen v letošním roce o 6000 tun CO2eq. V povrchovém dole těží především měď a už před nástupem elektrického obra v něm pracovaly dva menší elektřinou poháněné bagry.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru