Elektromobilita

Elektroauta pokračují v rychlém nástupu, premiantem je Čína

V letošním roce se nejspíš prodá kolem 17 milionů elektroaut na celém světě. To znamená, že jedno z pěti nových prodaných aut bude právě na elektrický pohon. Už v první čtvrtině letošního roku byl patrný nárůst odbytu o čtvrtinu oproti stejnému období předchozího roku. Vyplývá to z pravidelného přehledu mezinárodní energetické agentury IEA.

Letos by tak elektroauta mohla dosáhnout na 45% tržní podíl v Číně, 25% v Evropě a přes 11% v USA. Jejich popularitě přispívá i klesající cena baterií nebo vysoká konkurence mezi výrobci. Elektroauta zabírají v nových prodejích globálně stále větší část, jen mezi lety 2022 až 2023 vyrostly prodeje meziročně o 35 %. Pokud by stejné tempo nárůstu vytrvalo, bude v roce 2035 každé druhé nově prodané auto elektrické — a to v celosvětovém měřítku. 

Rychlý nástup elektromobilů všech typů — osobních automobilů, dodávek, nákladních vozidel, autobusů a dvoukolových/trojkolových vozidel —  zamezí v roce 2030 poptávce po ropě ve srovnání se stávajícím kurzem o 6 milionů barelů denně a v roce 2035 o více než 10 milionů barelů denně. To odpovídá množství ropy, které se dnes spotřebuje v silniční dopravě ve Spojených státech. 

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru