V Česku přibývá energeticky úsporných rodinných domů, vloni bylo asi 70 % nové výstavby v kategorii velmi úsporných budov. Mohou za to rostoucí ceny energií, větší povědomí o dostupných technologiích nebo motivační a dotační programy.
S rostoucími cenami energií bude energeticky efektivních budov nejspíš ještě přibývat a stavebníci budou hledat ještě úspornější technologie. S odkazem na data Českého statistického úřadu o tom informovala společnost Xella, výrobce stavebního materiálu Ytong.
“Vyvíjejí se technologie, zkvalitňují se systémy zateplení, lidé více využívají alternativní zdroje energií a myslí na energetickou i ekologickou úspornost,” uvedl generální ředitel společnosti Xella pro ČR a Slovensko Peter Markovič. “Větší důraz je kladen na koncept stavby a na využití obnovitelných zdrojů. Lidé více přemýšlejí, jakou spotřebu budou mít,” doplnila Šárka Tomanová z aliance významných oborových asociací podporujících energeticky úsporné stavebnictví Šance pro budovy.
V roce 2011 podle dat převážnou většinu výstavby nových rodinných domů tvořily ty v úsporné kategorii C – celkem 65 procent. Nových mimořádně úsporných domů byla tehdy zhruba tři procenta. V loňském roce, tedy o deset let později, se v Česku postavilo 18.000 nových rodinných domů a téměř 70 procent bylo podle škály energetické náročnosti ve velmi úsporné třídě B, devět procent v kategorii A a jen necelých 25 procent v úsporném C.
O energetických úsporách v bydlení jsme si s Šárkou Tomanovou povídali v podcastu, připomeňte si náš starší rozhovor:
Pomáhá i domácí fotovoltaika nebo tepelné čerpadlo
Lepší energetický standard mohou budovy dosáhnout třeba zateplením, efektivním způsobem řízení spotřeby energií a tepla, ale také třeba větším využitím vlastních zdrojů energie například skrze fotovoltaické elektrárny nebo tepelná čerpadla. “Loni na podzim se po zvýšení cen energií poptávka skokově zvýšila a nyní je oproti loňskému jaru skoro desetinásobná,” potvrzuje zájem o tepelná čerpadla Marek Bláha, jednatel společnosti IVT Tepelná čerpadla.
Podle Šárky Tomanové se do stavu fondu budov pozitivně promítá i dotační program Nová zelená úsporám, který má pro nové majitele budov i stavebníky motivační efekt. Další motivaci pro větší energetickou efektivitu pak přináší i evropská legislativa, která do budoucna počítá třeba s tím, že veřejné budovy budou muset naplňovat lepší energetické standardy. Zpřísňují se také požadavky na novostavby, od letoška musí nové domy “vyplýtvat” o pětinu energie méně než v loňském roce.