Obnovitelné zdroje

Levná elektřina ze sdílených zdrojů. MPO k ní uvolní přístup alespoň u bytových domů

V Česku bude možné sdílet elektřinu a teplo v rámci komunitní energetiky nebo jiné formy energetického společenství. Počítá s tím Ministerstvo průmyslu a obchodu, které odpovídá za klíčovou energetickou legislativu. Ministr Jozef Síkela slíbil, že nová pravidla pro energetická společenství představí už během října.

Novela energetického zákona bude komplexně upravovat energetická společenství, jejich práva a povinnosti, a dále ustanovení související s podporou výstavby obnovitelných zdrojů. Bude transponovat směrnici o vnitřním trhu s elektřinou a směrnici o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů,” uvedl ministr Síkela. 

Vláda by podle něj měla změnu pravidel projednat do konce roku, následně by se jí měl věnovat Parlament. Platit by tak mohla zhruba od druhé poloviny roku 2023, záleží ale na tom, jak rychle ji vláda v Poslanecké sněmovně prosadí.

Nejpozději od ledna příštího roku by ale měla začít platit změna vyhlášky Energetického regulačního úřadu (ERÚ), která není na úrovni zákona a její změny jsou tak snazší. Nová podoba vyhlášky by měla usnadnit alespoň sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů v bytových domech.

 

Není společenství jako společenství

Energetická společenství fungují v řadě evropských zemí, častým příkladem je právě komunitní energetika. Jde o model, kdy je v rámci jednoho společenství sdruženo vícero výrobců i spotřebitelů elektřiny a tepla, zapojit se mohou bytové domy s fotovoltaikami, ale i městská bioplynka, baterie nebo třeba solární panely na střeše škol a školek. Společenství pak energie dodává primárně svým členům, nejen výrobcům, ale i čistým spotřebitelům.

Stávající energetická společenství v Evropě fungují různě, v některých případech i výhodně nakupují elektřinu ze sítě. Společné jim ale většinou je to, že využívají efektivní měření spotřeby i výroby a digitální nástroje pro řízení sítě.

To jim umožňuje reagovat třeba na výpadky produkce z obnovitelných zdrojů v řádech minut a využívat takzvanou flexibilitu, tedy již vyrobenou elektřinu, kterou ale na straně spotřeby není nutné v daném čase celou využít.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zatím zvažuje, v jakém rozsahu tuto změnu umožní, zda nechá prostor pro rozvoj všech možných modelů energetických společenství, nebo zatím otevře cestu jen jednoduchému sdílení elektřiny v rámci bytových domů. To by pak znamenalo, že nová pravidla pomohou jen lidem v bytech, kteří si na střechy domu postaví solární panely s akumulací. I taková změna by ale znamenala větší dostupnost levné elektřiny pro řádově statisíce domácností, které k ní dnes mají legislativně omezený přístup.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru