Od 1. března 2021 se začnou měnit štítky, které spotřebitelům ukazují, jak energeticky šetrný daný výrobek je. Ze štítků zmizí u kategorie A znaménka plus a opět se na nich objeví škála od A do G. Nově přibude i QR kód spotřebiče, díky kterému si zákazníci budou moci o produktu snadno zjistit další informace. Přibudou také hodnotící kritéria ekodesignu, zahrnující například opravitelnost zařízení nebo dostupnost náhradních dílů.
Za čtvrtstoletí, kdy energetické štítky zákazníkům pomáhají s výběrem nejvhodnějšího produktu, se energetická účinnost spotřebičů výrazně zvýšila. Postupně se proto na hodnotící škále začaly objevovat kategorie A+, A++, a dokonce i A+++, a naopak se vyprazdňovaly a mizely nižší kategorie E, F a G.
V praxi tak lidé kupovali spotřebič ze zelené kategorie s označením A s přesvědčením, že jde o nešetrnější zařízení. Ve skutečnosti však bylo zařazené až ve čtvrté výkonnostní třídě a náklady na jeho provoz se v porovnání s výrobkem z nejvyšší kategorie A+++ mohou během deseti let lišit o stovky až tisíce korun.
Nový štítek bude obsahovat kategorie A až G s tím, že z počátku nebude v kategorii A žádný výrobek. Ty se tam budou objevovat až s postupem doby, kdy firmy začnou vyrábět zařízení s výrazně nižší spotřebou. Podobně i kategorie B bude zpočátku téměř prázdná a bude čekat na výkonnější výrobky.
Nové štítky mohou zákazníci u některých produktů vídat již nyní, hned vedle těch starých. Jedná se o myčky nádobí, pračky, kombinované pračky se sušičkou, chladničky, mrazničky, vinotéky, svítidla a elektronické displeje. Od 1. března, respektive od 1. září (pro světelné spotřebiče) se budou objevovat jen nové štítky. Poprvé budou energetickými štítky označována i komerční chladící zařízení v prodejnách prodejních automatech.
Systém energetických štítků doplňují i nová nařízení o ekodesignu, která se týkají kromě výrobků s novými štítky i elektromotorů, vnějších napájecích zdrojů, výkonových transformátorů, serverů, datových úložišť a svářecích zařízení, u kterých se změna štítků nechystá.
Nařízení o ekodesignu podporují tzv. cirkulární ekonomiku a ještě větší úspory energie. Klíčová je hlavně opravitelnost výrobků, jejich snadná rozebíratelnost, dostupnost náhradních dílů, možnost modernizace a samozřejmě recyklace.