Plyn a teplo

Zateplení, úsporné zdroje energie. Češi modernizují bydlení

Bytové domy jsou častěji zateplené, rodinné domy zase častěji využívají tepelná čerpadla nebo elektřinu z fotovoltaik. Asi pětina lidí má zkušenosti s dotacemi na energetické úspory. Vyplývá to z šetření mezi domácnostmi, které realizovala agentura STEM.

O energetické úspory stojí lidé bez ohledu na to, kde přesně bydlí. Konkrétní strategie se ale liší podle toho, zda bydlí v rodinném nebo bytovém domě. Z úsporných opatření mají domácnosti v rodinných i bytových domech nejčastěji realizované výměny oken (cca 85 % respondentů). V dalších ohledech se od sebe ale situace lidí v rodinných a bytových domech liší. 

Zatímco přibližně polovina obyvatel rodinných domů žije v domech se zateplenými stěnami, v bytových domech jsou to téměř tři čtvrtiny. To je taženo nejvíce obyvateli panelových domů, které byly v Česku zateplovány velmi intenzivně. Lidé z domácností žijících v rodinných domech mají zase výrazně častěji realizovaná opatření typu tepelné čerpadlo (19 %) nebo fotovoltaika (18 %). 

V bytových domech jsou tato opatření zcela na začátku a týkají se jednotek procent z cílové populace. „Komplexní zateplení“, jak výzkumníci pojmenovali kombinaci zateplených stěn, střechy a nových oken, je také častěji provedené na bytových domech. Rodinným domům tyto nejefektivnější kombinace zateplení většinou chybí.

Ohledy na přírodu i na peněženku

Velkou motivací k energetickým úsporám jsou i ekonomické a finanční důvody. V posledních třech letech došlo ke skokovému zdražení energií u tří pětin dotazovaných lidí, o něco častěji u lidí v rodinných domech. V souvislosti s energetickou krizí dále více než polovina dotazovaných pocítila snížení životního standardu. 

Dvě třetiny (66 %) Čechů ve vlastnickém bydlení vedla energetická krize k větší úspornosti během vytápění. Nejčastěji tito lidé vytápěli na méně stupňů (52 %), dávali pozor, aby netopili, když nejsou doma (46 %) nebo vytápěli pouze některé místnosti (40 %). Téměř třetina pociťovala minulou zimu větší stres z nedoplatků za energie než v době před krizí.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.



Novinky v oboru