Čínská firma chce komerčně uspět v termojaderné fúzi. Chystá bezpečný, menší a levnější tokamak, sází na chytré materiály i umělou inteligenci.
Řízená termojaderná fúze je už nejméně od 90. let minulého století považovaná za jednu z nejnadějnějších energetických technologií. Zatím se ale nepodařilo proces technologicky vyřešit tak, aby bylo možné spolehlivě provozovat elektrárny na principu termojaderné fúze. To chce změnit čínský startup Energy Singularity.
Firma, která vznikla v roce 2021, vyvíjí svůj prototyp tokamaku, jenž by v budoucnu tvořil základ výkonných a bezemisních elektráren moderní generace. Už letos v červnu zařízení HH70 v testech předvedlo dobrý výkon a drží i rekord ve snadnosti konstrukce. Vývojáři teď hledají investora, který by pomohl dalšímu rozvoji. Záměru si všiml i prestižní magazín Financial Times.
Tokamak HH70 od Energy Singularity využívá v řízení umělou inteligenci, což zefefktivňuje jeho provoz. Konstrukce využívá supervodič na bázi baria, což umožnilo snížit výrobní náklady ve srovnání s jinými existujícími modely. Model je také možné vyrobit v menší verzi, což z něj opět činí tržně konkurenceschopný artikl.
Startupu se od vzniku podařilo získat přes 100 milionů USD na prvotní rozvoj, teď se soustředí na další finanční posílení zhruba ve výši 500 milionů USD. Pokud se mu podaří potřebné prostředky nashromáždit, představí novou generaci svého tokamaku — HH170 — během roku 2027.