Dekarbonizace

Na trhu s povolenkami ke spekulacím nedochází, říká nová analýza

Evropská agentura pro cenné papíry a trhy (ESMA) zveřejnila předběžnou zprávu ohledně toho, jak se na trhu obchoduje s emisními povolenkami a jejich deriváty. Podle  jejích zjištění nedochází na trhu ke spekulacím, ani k žádným podezřelým aktivitám.

Analýza mimo jiné hodnotí, kdo s povolenkami obchoduje. Počet hráčů na trhu podle zprávy roste od roku 2018 ve všech kategoriích, finanční instituce v rámci trhu plní to, co se od nich očekává – slouží jako prostředníci a vytváří na trhu potřebnou likviditu.

Analytici ve zprávě také zjistili, že se cena emisních povolenek chová podobně jako ceny ropy a jiných energetických komodit. Vývoj ceny emisních povolenek se tak mírně liší od jiných finančních aktiv. To je podle autorů analýzy také jeden z důkazů, že cenami emisních povolenek nehýbají finanční spekulace, jako spíš nabídka a poptávka v energetickém sektoru.

Emisní povolenky se od roku 2018 počítají mezi finanční nástroje, podobně jako třeba cenné papíry nebo podílové listy. Proto si Evropská komise vyžádala zprávu právě od ESMA, která na finanční nástroje dohlíží. Už dříve vydala podobnou zprávu také evropská Agentura pro spolupráci energetických regulátorů (ACER). Ani podle ní na trhu s emisními povolenkami nedochází ke spekulacím či pochybným aktivitám.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly podcastu, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru