Jak se změní práce v plynárenství během příštích dvou dekád? Do transformace měla vnést světlo rámcová dohoda největších plynárenských firem a jejich zaměstnanců, kterou měla pomoct sjednat Evropská komise. Po měsících vyjednávání ale plynařské firmy opustily společný stůl. Nechtějí, aby dohoda byla právně závazná, všímá si Financial Times.
Dohoda měla řešit rekvalifikace, tvrobu nových pracovních míst a podporu v hledání nového zaměstnání. V plynárenství totiž dojde v blízké době k transformaci, kterou s sebou nevyhnutelně nese odklon od fosilních paliv. To může znamenat změny pro statisíce zaměstnanců po celé Evropě.
Evropská komise přímo podpořila dialog mezi hlavními zaměstnavateli, jako Shell, TotalEnergies nebo Equinor (sdruženými ve skupině Eurogas) a hlavními odbory a zástupci zaměstnanců, vyjednávání probíhalo víc než rok. Výsledkem byl návrh rámcové dohody, o kterém se jednalo během letošního léta. Eurogas ale nakonec dohodu podepsat nechce, podle zdrojů Financial Times právě kvůli tomu, že by byla právně závazná.
Eurogas se hájí tím, že to neznamená, že by z jednání odcházeli úplně. “Jsme připravení diskutovat jiné varianty, třeba memorandum o spolupráci, abychom šli příkladem a měli základ pro průběžný a produktivní dialog. Naši členové plně podporují spravedlivou transformaci plynárenství,” uvedla skupina v oficiálním vyjádření.
Naopak podle zástupců zaměstnanců jde o zbytečně promarněnou příležitost, která mohla vést ke spolupráci šité na míru právě potřebám daného sektoru, jenž s dekarbonizací čeká hluboká strukturální změna. Spokojená není ani Evropská komise. Pokud se totiž nepovede nastavit transformační podmínky skrze vzájemné dohody zaměstnavatelů a zaměstnanců, dá se čekat, že se je budoucí komisaři pokusí upravit přímo v legislativě na evropské úrovni. Zatím je v plánu ovšem jen neformální iniciativa ke zlepšení pracovních podmínek, mezd a aktivní podpory v nezaměstnanosti.