Jaderná energetika

Eurokomisaři vystoupili na jaderné výstavě v Paříži

Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová vystoupila na úvod Světové jaderné výstavy, která probíhá do 2. prosince v Paříži. Ve sledovaném projevu naznačila, že jaderná energetika má stále naději být součástí plánu, jak dosáhnout v roce 2050 uhlíkové neutrality.

Evropská unie je neutrální vůči samotným technologiím v energetice. Ale to znamená, že věnujeme pozornost tomu, jak je která technologie schopna přispět k hlavnímu cíli, jímž je dekarbonizovaná, plně integrovaná a bezpečnější energetika k roku 2050. To se týká i jádra,” uvedla komisařka ve svém projevu.

Evropská komise by do konce roku měla rozhodnout, zda bude jaderná energie považovaná za nízkoemisní, a tedy podporovanou energetickou technologii. Proti tomu v EU vystupuje zejména Rakousko, naopak za uznání jádra vyjednává skupina států vedená Francií. V této alianci hraje významnou roli i Česko. Francie je největším producentem jaderné energie v Evropě.

Světová jaderná výstava je jednou z nejdůležitějších akcí v tomto sektoru. Letos trvá tři dny a představilo se na ní přes 600 vystavovatelů. Mezi hlavní témata, o kterých se diskutovalo v konferenční části programu, patřily malé modulární reaktory, využití vodíku v energetice a správa jaderného odpadu.

Evropská komise se letos do programu výstavy zapojila i aktivně. Prezentuje tu práci evropských institucí v oblasti jaderné bezpečnosti, mezinárodní spolupráce nebo výzkumu a vývoje. Součástí této prezentace je i projekt ITER a organizace Fusion for energy (F4E). Pozdrav účastníkům poslal ve formě videa i eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

 

Novinky v oboru