Jaderná energetika

Jádro a obnovitelné zdroje jsou cesta k energetické bezpečnosti, zaznělo na jaderném fóru

Kombinace jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů energie je pro Česko jediným skutečně bezpečným scénářem. Na zahájení Evropského jaderného fóra to řekl premiér Petr Fiala. Podle něj se odolný energetický systém ve středoevropském prostoru neobejde bez stabilního nízkoemisního zdroje, jako je jádro. 

Zachování jaderných kapacit se neobejde bez investic, konkrétně v Evropské unii bude potřeba investovat do jaderných kapacit až 450 miliard EUR. Energetická koncepce evropských zemí podle něj vyžaduje revizi a větší důraz na bezpečnost a autonomii.

Ani Evropská unie, ani žádný evropský stát si nemůže dovolit, aby byl do budoucna závislý na jakékoliv třetí straně. Naším hlavním cílem se musí stát evropská energetická suverenita,” řekl český předseda vláda. Zároveň je podle něj nutné zajistit, aby zdroje energie byly co nejčistší.

Spotřeba elektřiny přitom bude dál stoupat, používá se stále více na vytápění, rozvíjí se elektromobilita, bude se z ní více vyrábět vodík. “Už nyní stojíme před rozhodnutím, jak vysoce náročnou průmyslovou výrobu a jaká průmyslová odvětví bude strategické udržet v Evropě, protože svět zůstává nestabilní, globální řetězce se mohou snadno zpřetrhat, jak jsme se přesvědčili v uplynulých dvou letech,” řekl premiér.

Vláda podle Fialy podniká důležité kroky v zájmu české energetické bezpečnosti a dlouhodobé energetické stability. “Diverzifikujeme zdroje, nakupujeme rezervy, zjednodušujeme stavbu nových energetických projektů,” uvedl konkrétní příklady. V oblasti jaderné energetiky považuje za nejdůležitější spuštění tendru na nové bloky Dukovan, ale také podporu vývoje malých modulárních reaktorů.

 

Pro zachování kapacit budou potřeba nové investice

O investicích do jaderné energetiky mluvila i eurokomisařka pro energetiku Kadri Simson. Pro samotné zachování současných výrobních kapacit bude potřeba investovat na 350-450 miliard EUR v nejbližších dekádách. Bez investic by se evropská energetika ocitla ve 30. letech v situaci, kdy bude muset velkou část stávajících zdrojů zavřít. Jaderná energie by mezi lety 2030-50 měla pokrývat cca 15-16 % veškeré výroby elektřiny v EU.

Podle eurokomisařky v současnosti sedm evropských států připravuje výstavbu 20 jaderných elektráren. Uvedla také, že i v jaderných projektech bude nutné snižovat závislost na Rusku, které se ukázalo jako nespolehlivý partner. Upozornila, že část stávajících evropských jaderných elektráren využívá ruské jaderné palivo, některé elektrárny jsou závislé na ruských dodávkách i při údržbě. Také české elektrárny zatím nakupovaly jaderné palivo od ruského Tvelu, ČEZ ale nově uzavřel kontrakt na dodávkách paliva pro Temelín s francouzským Framatome a americkým Westinghouse.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru