Přírodní katastrofy loni způsobily škody, které jsou svým rozsahem druhé nejvyšší v historii. Přispěly k tomu devastující hurikány a mrazivé bouře v USA nebo záplavy a extrémní projevy počasí v Evropě.
Pojištěné ztráty z přírodních katastrof loni činily 120 miliard USD (2,6 bilionu Kč), což je druhá nejvyšší suma po rekordu v roce 2017, ve kterém došlo k řadě lesních požárů v USA a škody činily 146 miliard USD. Uvedla to největší světová zajišťovna Munich Re.
Celkové ztráty z katastrof, včetně těch nepojištěných, dosáhly 280 miliard USD, což je čtvrtá nejvyšší suma v historii. Neobvykle velký podíl na této částce měly USA. Místní totiž v prosinci čelili desítkám tornád, předtím hurikánu Ida a silným mrazům v Texasu.
Častější extrémy nás v příští dekádě asi neminou
“Obrázky přírodních katastrof v roce 2021 jsou znepokojivé. Výzkum klimatu stále více potvrzuje, že extrémní počasí se stává pravděpodobnější,” uvedl člen vedení Munich Re Torsten Jeworek.
Pojištěné škody z hurikánu Ida činily 36 miliard USD. Zimní bouře, které zasáhly převážně Texas, způsobily škody za zhruba 15 miliard USD. Za záplavy v západním Německu, Belgii a Nizozemsku vyplatily pojišťovny 13 miliard USD.
Hlavní klimatolog společnosti Munich Re Ernst Rauch upozornil, že některé z extrémů, které jsme v počasí viděli v roce 2021, patří k těm, které v důsledku klimatické změny budou častější a přinesou závažnější následky. Vzhledem k tomu, že se zemská atmosféra bude oteplovat ještě nejméně dalších deset let a výsledky současného dekarbonizačního úsilí se mohou projevit nejdříve zhruba v roce 2030, je reálné očekávat, že v nejbližších letech přijde více živelních katastrof s horšími dopady. Jejich výskyt a intenzitu totiž klimatická změna zhoršuje.
Pojišťovny v některých případech kvůli rostoucí pravděpodobnosti katastrof zvyšují pojistné, na některých místech dokonce přestaly poskytovat pojistné krytí, uvedla dříve agentura Reuters.