Častější výskyt extrémního počasí bude vyžadovat investice do odolnější energetické infrastruktury, píší evropští správci distribučních soustav. Elektroenergetické sítě se stále častěji musí vypořádat s následky sucha nebo lesních požárů či povodní.
V současnosti proto probíhá cílený výzkum nových technologií, které by měly energetickou infrastrukturu lépe zabezpečit i pro případ takových zásahů.
Podle distributorů jsou to právě živelní události, v jejichž důsledku nastávají v Evropě nejčastěji výpadky proudu. Letos v létě se pak ve stabilitě dodávek projevilo třeba sucho, kvůli kterému výrazně poklesla produkce vodních elektráren.
Připomínají ale i letošní letní incident v Londýně, kde kvůli požáru vedení došlo na několika místech k odstávkám proudu v době, kdy byla zesílená poptávka kvůli klimatizaci. Ve stejné době přitom ceny elektřiny na trhu vystoupaly na rekordní úroveň, takže britské energetické společnosti musely vynaložit rekordní částky, aby zajistily dostatek elektřiny odpovídající poptávce.
Pomůžou lepší předpovědi i modelování škod
Na podobné situace se zaměřuje projekt EUniversal, na kterém spolupracují energetické společnosti E-REDES, Energa, E.ON, MitNetz, INESC TEC, a Kyperská univerzita. Cílem výzkumného projektu je zlepšit nástroje pro předpovědi počasí a vyvinout nové způsoby, jak včas identifikovat blížící se pohromu nebo lépe identifikovat, jaké škody může vyvolat. Projekt už má první výsledky, existuje simulační prostředí pro podobné predikce, které začínají první energetické společnosti používat v praxi.
Podle distributorů bude potřeba postupně vylepšit technologický standard ochrany energetické infrastruktury, aby byl na extrémní projevy počasí připravený a předpokládal je jako nový normální stav, ne jako občasné mimořádné události. To souvisí i s plánováním vedení fyzické infrastruktury nebo s interkonektivitou jednotlivých distribučních systémů.
Do roku 2050 bude navíc podle jejich odhadů potřeba dodatečných 4 000 TWh v celé EU, aby se podařilo vykrýt vyšší spotřebu elektřiny. Poptávka poroste například v důsledku vyšších letních teplot a zvýšené potřebě klimatizací, chladicích jednotek přibudou v nejbližších dekádách stovky milionů. To představuje podle distributorů další podstatný důvod, proč investovat do zvýšení kapacity a technologického standardu přenosové a distribučních sítí. Hodnotu investic odhadují na cca 400 miliard EUR do roku 2030.