Finsko v březnu zapojilo jaderný reaktor Olkiluoto-3 (OL3). V červenci dosáhne stoprocentního výkonu, spolu s dosavadními zdroji má kapacitu přes 3340 MW. Stane se tak největším jaderným zdrojem v Evropě.
OL3 je první nově zprovozněnou jadernou elektrárnou po čtyřiceti letech ve Finsku a po patnácti letech v Evropě.
Uvedení do provozu se sice děje v době, kdy jsou nové nízkoemisní zdroje energie v Evropě víc než vítané, projekt se ale připravoval a stavěl řadu let. Samotná výstavba začala v roce 2005 a původně měla skončit v roce 2009. Mělo jít zároveň o vlajkovou loď modelu EPR, evropského tlakovodního reaktoru, který vyvinuly společně francouzská Areva a německý Siemens.
Premiéra se nekoná, ani tak ale není čeho litovat
Reaktor generace III+ se pyšní větší bezpečností a kromě finské OL3 se uplatní i ve francouzském Flamanville 3 a britském Hinkley Point C.
Výstavbu ale provázely průtahy, oproti původnímu očekávání se zvýšila i cena – z původních třech miliard EUR na jedenáct. V reálném uvedení EPR do provozu tak OL3 předběhla čínská elektrárna v Taishanu, která byla spuštěná před čtyřmi lety.
Navzdory komplikacím teď ale Finsko nemá čeho litovat. Díky novému jadernému bloku sníží závislost na importu energie o polovinu. V současnosti dováží asi 13 TWh elektrické energie ročně, primárně z Norska, Švédska a Ruska.
Podle Agentury pro jadernou energii je v současnosti v Evropě v provozu 104 reaktorů s celkovou instalovanou kapacitou 101 GW. Jaderné elektrárny vyrobí zhruba čtvrtinu celkové evropské produkce a polovinu té nízkoemisní. V roce 2021 stoupl podíl jaderných na výrobě elektřiny v Evropě o 8 %.